Bakanlık Çiftlik Bank isimli sanal oyun için inceleme başlattı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, son dönemde vatandaşlar tarafından saadet zinciri olduğu gerekçesiyle şikayet konusu olan Çiftlik Bank isimli sanal oyun için inceleme başlattı.

Bakanlık Çiftlik Bank isimli sanal oyun için inceleme başlattı

Edinilen bilgilere göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına son dönemde yapılan başvurularda, sanal çiftlik oyunu olarak bilinen "Çiftlik Bank" isimli gelir vadeden sistemin yasal olup olmadığı soruldu. Vatandaşların, söz konusu oyunun, piramit satış sistemi olabileceği gerekçesiyle denetim yapılmasını talep ettiği öğrenildi.

Bakanlık da son dönemde yazılı ve görsel medyada sıklıkla gündeme gelen, ihbar ve şikayetlere de konu olan sanal çiftlik oyununa ilişkin, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında harekete geçti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, "Çiftlik Bank" isimli sistemi işlettiği anlaşılan Fame Game Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ'nin de bulunduğu bazı şirket ve organizasyonları denetim kapsamına aldı. Bakanlığın, benzer yapıların tespiti ve denetimine ilişkin çalışmalarının devam ettiğine işaret edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklama

"Bakanlığımıza son dönemde ulaşan başvurularda “sanal çiftlik oyunları” olarak bilinen ve gelir vadeden sistemlerin yasal olup olmadığı sorulmakta ve bu piramit satış sistemi olabileceklerinden bahisle gerekli denetimlerin yapılması talep edilmektedir.

Bu kapsamda, son dönemde yazılı ve görsel medyada da sıklıkla gündeme gelmeye başlayan sanal çiftlik oyunlarına ilişkin Bakanlığımızca daha önceden ulaşan ihbar ve şikayetler doğrultusunda 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 80 inci maddesi ile ilgili mevzuat kapsamında aralarında “Çiftlik Bank” isimli sistemi işlettiği anlaşılan Fame Game Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin de bulunduğu bazı şirket ve organizasyonlar denetim kapsamına alınmış olup, benzer yapıların tespiti ve denetimine ilişkin çalışmalar da devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ÖSYM'den KPSS adaylarına 'zaman' hatırlatması
ÖSYM'den KPSS adaylarına 'zaman' hatırlatması
Bakan Albayrak'tan KDV ve ÖTV müjdesi
Bakan Albayrak'tan KDV ve ÖTV müjdesi