Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat oldu

27. Dönem milletvekilli seçimleri için Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa eden Ahmet Çakır'ın yerine Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat getirildi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat oldu

Ahmet Çakır’ın AK Parti’den milletvekili adayı olmak üzere istifasıyla boşalan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti’nin adayının Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat olarak belirlendiği, Polat’ın 4 Mayıs Cuma günkü Belediye Meclis toplantısında başkanlığa seçileceği bildirildi.

Çakır’ın istifasıyla boşalan Büyükşehir Belediye Başkan adayını belirlemek üzere AK Parti Genel Merkezi tarafından, geçtiğimiz Pazar günü parti il merkezinde, yaklaşık 200 civarında partili yönetici ve belediye meclis üyelerinin katılımıyla eğilim yoklaması yapılmıştı. Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’in nezaretinde yapılan yoklamanın ardından, sonuçlar değerlendirilmek üzere genel merkeze götürülmüş, değerlendirmenin ardından Pazartesi akşamı mülakat için Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ve Büyükşehir Meclisi Başkan Vekili Şefik Şengün Ankara’ya çağrılmışlardı.

AK Parti Genel Merkezi’nde Salı günü yapılan mülakatın ardından, partinin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Hacı Uğur Polat’ı belirlediği öğrenildi.

Cuma günü olağanüstü toplantıya çağrılan Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, başkan seçimini gerçekleştireceği ve Hacı Uğur Polat’ın AK Parti’nin adayı olarak başkanlık görevini üstleneceği belirtiliyor.

Büyükşehir Belediye Meclisi 41 AK Parti, 7 CHP ve 1 MHP’li üyeden oluşuyor.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat Kimdir?

1970 yılında Adıman Besni'de doğdu. İlk öğrenimini Şeker İlkokulu'nda, orta öğrenimini Malatya İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. Suriye'de Arapça eğitimi gördükten sonra Mısır El-Ezher Üniversitesi Arap Dili ve İslâmi İlimler Fakültesi'nde ön lisans yaptı. Daha sonra İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nü bitirdi. 2012'de Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Ana Bilim Dalı'nda Yönetim ve Organizasyon üzerine yüksek lisans yaptı.

İş hayatına 1994 yılında kuyumculuk mesleğiyle başlayan Hacı Uğur POLAT, gıda sektöründe kuruyemiş imâlâtı ve kayısı işleme yanında, çeşitli ulusal markaların da bölge distribütörlüğünü yürüttü. 2001 yılında aktif olarak inşaat sektörüne girdi. 

2004 yılında bir grup iş adamı ve eğitimci arkadaşıyla eğitim sektörüne adım attı. 2004'te açılan Özel Malatya Bilim İlköğretim Okulu ve 2008'de açılan özel Malatya Koleji Anadolu Lisesi'ni bünyesinde barındıran BİL-KO AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüttü. 

2009-2011 yılları arasında Malatya'nın en büyük şirketi Esenlik'te Genel Müdürlük görevinde bulundu. Görev yaptığı dönemde market sayısını iki katına çıkaran POLAT, Kahramanmaraş ve Adıyaman'da da marketler açıp şirketi yerel olmaktan çıkardı ve bölgede ağırlığı olan ulusal bir marka haline getirdi. Göreve başladığında 120 milyon TL cirosu olan şirketi 194 milyon TL ile devretti. Genel Müdürlüğü döneminde Malatya Belediyesi Mücavir Alanı'nda bulunan üst yapının tamamının üretimi ve uygulaması bir ilk olarak Esenlik'in organizasyonunda yapıldı. Yeşilevler İlk Etap Toplu Konut Projesi tamamlandı. Sonraki etap toplu konut ve proje çalışmaları ve arsa tahsisi için gereken çalışmalar başlatıldı. 

Hacı Uğur POLAT, AK Parti Malatya İl Teşkilâtı kurucularından olup iki yıl Başkan Yardımcılığı yaptı. 2000 yılından beri MÜSİAD üyesidir. MÜSİAD'da beş yıl süreyle Yönetim Kurulu Üyeliği ve iki yıl süreyle de Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. MAZLUMDER, Boğaziçi Vakfı, ANESİAD kurucu üyesidir. Ayrıca İlim Yayma Cemiyeti Malatya Şubesi'nin kurucularından olup bir süre başkan yardımcılığı görevi yaptı. 

İleri seviyede Arapça ve İngilizce bilmektedir. Evli ve beş çocuk babasıdır.

Hacı Uğur Polat Malatya Büyükşehir Belediyesi
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
"Kayısı ihracatçılarının reeskont kredilerinin arttırılmasını talep ettik"
Büyükşehir Başkanlığı İçin 9’u Partili 10 Aday
Büyükşehir Başkanlığı İçin 9’u Partili 10 Aday