Lazer ile Diş Beyazlatma

Tıpkı göz ve saç rengimiz gibi dişlerimizin rengi de bize özgüdür. Diş rengimizi ise dişimizin içerdiği elementlerin birbirlerine oranları belirler.

SAĞLIK - 2018-12-25 15:39:48

Lazer ile Diş Beyazlatma

Diş minemizin yüzeyi, porlu yani gözle görülemeyecek kadar küçük deliklerin bulunduğu bir yapıya sahiptir. Dişlerimizin doğal rengi, zaman içerisinde çevresel faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Günlük rutin diş temizliği, sağlıklı dişlerin yanı sıra sağlıklı bir ağza sahip olmamızı da sağlar. Ancak gün içerisinde tükettiğimiz bazı besinler, genetik yapımız, anne karnındayken annemiz tarafından düzenli olarak kullanılan birtakım ilaçlar, içtiğimiz sigara, çay vb. boyayıcı özelliğe sahip içecekler, hatta içtiğimiz sudaki flor bile dişlerimizin mine tabakasını renklendirebilir.

Diş rengi tedavisinde genelde iki farklı yöntemden yararlanılır. İlk yöntem, diş hekiminin muayenesinde gerçekleştirilen, diş beyazlatma işleminden daha hızlı ve daha etkili bir sonuç alabilmenizi sağlayan office bleaching yöntemidir. İkinci yöntem ise hekim kontolünde evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz home bleaching isimli yöntemdir.

Diş beyazlatma esnasında hekim tarafından kullanılan lazer cihazlar ile ortalama 45-60 dakika gibi kısa bir sürede dişlerde herhangi bir hassasiyet olmadan dişler beyazlatılabilir. Lazer ile dalga boyu çalışılan diş dokusunda 100 mikrometre emilim sağlanır. Suda emilebilen beyazlatma jeli, dişin en üst tabakasında emildiğinden hemen aktif olur. Böylelikle dişte ısı oluşmaz ve işlem, kısa bir sürede tamamlanır.

İşlem sonrası hastanın hissedebileceği hassasiyet de alternatif yöntemlere nazaran daha az miktardadır.

Şayet işlem, sert doku lazerleri ile yapılıyorsa diş beyazlatma esnasında kullanılan jel dentine ulaşmadığından, minede mikro çatlaklar oluşmadığı sürece hasta, herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez.

Hasta, diğer yöntemlerde çok az bir hassasiyet duyabilir, ancak bu hassasiyet, 24 saat içerisinde kendiliğinden geçer.

Hassasiyeti gidermek amacıyla diş hekiminiz, beyazlatma işlemini takiben dişlerinize fluorid uygulamayı tercih edebilir.

Diş beyazlatma işlemi sonrasında hasta, sigara, çay, kahve, kola, şarap, vişne suyu gibi dişleri renklendirebilecek içecek ve gıda tüketiminden uzak durmalıdır. Aynı zamanda diş renklenmelerinin ve sararmalarının tekrarını önlemek adına günlük diş ve ağız bakımına özen göstermelidir.

Diş beyazlatma tedavi sonuçları, doğal dişlerin kendi orijinal rengine göre değişiklik gösterebilir. Lazerle beyazlatılan dişler, zamanla koyulaşmaya eğimli bir hale gelebilirler. Genelde beyazlatma işlemi ortalama bir yıl sonra etkisini kaybetmeye başlasa da bu süre kişiden kişiye değişebilir. Hasta, kapsamlı bir ağız ve diş bakımı ile bu süreyi uzatabilir.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/dis-beyazlatma

 

Haberi Yorumla
Malatya’nın Gençleri Sizlerle Buluşmayı ve Sizin Desteğinizi Bekliyor!

Malatya’nın Gençleri Sizlerle Buluşmayı ve Sizin Desteğinizi Bekliyor!

19:10 - MALATYA

Öğrencilere Cumhurbaşkanımızdan 2 bin 842 Lira

Öğrencilere Cumhurbaşkanımızdan 2 bin 842 Lira

18:34 - GÜNDEM

Meteoroloji birçok ili uyardı! Sağanak yağış geliyor!

Meteoroloji birçok ili uyardı! Sağanak yağış geliyor!

23:34 - GÜNDEM

Dermapen Mucizesiyle Cildinizi Gençleştirebilirsiniz

Dermapen Mucizesiyle Cildinizi Gençleştirebilirsiniz

17:03 - GÜZELLİK

Sergen Yalçın Fenerbahçeli Yıldız Futbolcuyu İstedi

Sergen Yalçın Fenerbahçeli Yıldız Futbolcuyu İstedi

16:21 - SPOR

MALATYA'NIN GÜNCEL HABER SİTESİ

Google+

sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi tranzon sex shop trabzon erotik shop sex shop trabzon rize sex shop sex shop rize rize erotik shop artvin sex shop sex shop artvin artvin sex shop gümüşhane sex shop gümüşhane erotik shop sex shop gümüşhane sex shop gümüşhane samsun sex shop sex shop samsun giresun sex shop sex shop giresun sex shop ordu ordu sex shop ordu erotik shop sex shop ordu