SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-07-2019 13:13   Güncelleme : 12-07-2019 13:13

Basur Belirtileri Nelerdir ?

Basur Belirtileri Nelerdir ?

Basur Belirtileri

   Sıklıkla araştırılan konulardan birisi olan basur (hemoroid) belirtileri, aslında sanıldığı kadar zor anlaşılan bir durum değildir.

Makat kısmı, her anlamda hassas bir bölge olduğundan dolayı oluşabilecek herhangi bir sorunu anlamak daha kolaydır. Basur belirtileri ile alakalı olarak sizlere birkaç ana madde saymamız mümkün. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

  1. Makat kısmında zamanla oluşmaya başlayan tatlı kaşınma hissi,
  2. Makat ağzı bölgesinde gerilme hissi,
  3. Anüs bölgesi yakınında ağrılı şekilde meydana gelmiş olan yağ bezesi şeklinde ki yumuşak doku şişmeleri,
  4. İlerleyen safhalarda oturduğunuz an itibari ile meydana gelen rahatsızlık hissi ve ağrı durumu,
  5. Dışkılama esnasında görülen kanama,

En önemli belirtilerinden bazıları olarak yorumlanabilir. Bu neden dolayısı ile bu noktada makat bölgesinde sürekli kabızlığa da bağlı meydana gelebilecek bu belirtilerde uzmana başvurmak gerekir.

Hemoroid Kanaması

                Hemoroid, aşama aşama ilerleyen ve hayatı ciddi anlamda olumsuz etkileyen hastalıklardan birisi olarak dikkat çeker.

Kanama aşamasına gelmiş olan bir hemoroid, başlangıç safhasını geçmiş ve artık ikinci kademe durumuna gelmiş demektir. Hemoroid kanamaları, durumun ciddiyetine göre zaman içerisinde çok ciddi anlamda artar.

Makat kısmında ki damarların gerilmesi sonucunda kan pıhtılaşması o bölgede ciddi şekilde artık gösterir ve günlük yaşantınız bundan çok daha olumsuz bir şekilde etkilenir. Bu nedenle dışkılama esnasında kan görülmesi durumunda Proktoloji Uzmanı ya da Genel Cerrahi Uzmanı mutlaka sizi görmelidir.

Hemoroid Tedavisi

                Hemoroid tedavisi dediğimiz zaman öncelikle oluşumun makatın iç mi ya da dış kısımda olması ile doğrudan alakalıdır. Bu iki aşama aşağıdaki gibidir;

  1. İç (İnternal) Hemoroid Oluşumları
  2. Dış (External) Hemoroid Oluşumları

Bu iki yöntem için de ayrı tedavi şekilleri benimsenebilir. Tabi ki bizler, basurun mevcut safhasını en ince ayrıntısına kadar kontrol etmek durumundayız.

Hemoroidin konumu ve mevcut safhasına göre ameliyatsız hemoıroid tedavisi uygulanabilir. Lastik atışları ya da lazer tedavisi ile birlikte en ufak bir ağrı durumu söz konusu olmadan lokal anestezi ile birlikte tedavi uygulanır.

Daha ileri safhalarda olan basur oluşumlarında ise cerrahi müdahale yapmak durumunda da kalınabilir. Operasyon sonrasında hastamız, belirli aralıklar ile muayene edilir ve sürecin sağlıklı ilerlemesi sağlanır. Kişi, çok kısa sürede normal hayatına dönebilir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00

Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45