Çok Şey Anlatan Sadelik

Fotoğrafçılıkta her zaman çok canlı ve renkli kareler çok şey ifade etmez. Bazen sade ve doğal bir pozdan çok fazla anlam çıkarılabilir

Çok Şey Anlatan Sadelik
Bu içerik 348 kez okundu.

 

 

Fotoğrafçılıkta her zaman çok canlı ve renkli kareler çok şey ifade etmez. Bazen sade ve doğal bir pozdan çok fazla anlam çıkarılabilir. fotoğraf blog Sade pozların olduğu fotoğrafçılık  içerikleri minimalist fotoğraf olarak adlandırılmaktadır. Minimalist fotoğrafçılık az şey ile çok şeyi ifade etmek demektir. Belki ilk etapta anlamsız gelebilecek pozlar olabilirken, minimalist fotoğrafı yakalamak daha zor bir iştir. Eğer minimalist görünüm yakalanabilirse o zaman saklı anlamlar, yaşanmışlıklar, duygular ortaya çıkabilir.

 

 Minimalizm ve Fazlalıkları Çıkarmak

 

 Minimalizm, yirminci yüz yılda sade kompozisyonlarda yeni bir ufuk ortaya çıkarmak isteyenlerin ifade ettiği bir akımdır. Genel olarak kompozisyonda laf kalabalığı yapan ögelerin çıkarılmasını ifade etmektedir. Fotoğrafçılıkta da çekilen fotoğrafta daha temiz ve duru pozlar için fazlalıkların elenmesi gerektiği bir minimalist fotoğrafçılıktır. Minimalizm kapsamında fotoğrafçılıkta ana konu sadeliği ön plana çıkarmaktır. Tek bir nesneye odaklanılarak, fazla nesneleri kadrajdan çıkararak uygun zamanda deklanşöre basmaktır.

 

 Zevk, Doku ve Renk

 

 Minimalizm fotoğrafında sadece bir nesneye odaklanarak çekmenin yanı sıra, nesnenin rengi verdiği anlam ve dokusuna önem gösterilmesi gerekmektedir. Esasen anlatılmak istenen basit bir nesneye çok anlam yüklemek değil, çok fazla anlam taşıyan bit minimalist nesnenin objektiflere yansımasını sağlamaktır. Minimalist fotoğraf çekmek isteyen, kendi çapında bir nesneye de odaklanabilir ama tek bir nesnede bir çok anlam ifade eden toplumsal simgelere de yönelmelidir.

 

Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Malatya'dan İdlib'e 4 tır insani yardım malzemesi gönderildi
Malatya'dan İdlib'e 4 tır insani yardım malzemesi gönderildi
Otomobildeki uyuşturucuyu
Otomobildeki uyuşturucuyu "Nina" buldu