GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-09-2019 11:40   Güncelleme : 23-06-2020 10:40

Sahibinden Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sahibinden Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Sahibinden Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İkinci el araba almak zorlu bir süreç. Arabanın hasar kaydı var mı? Boyalı mı, değişeni var mı, motoru nasıl? Bu ve benzeri birçok sorunun cevabını bulmanız gerekiyor. Başkalarının kullandığı bir araba sorunlu olabilir. Ekonomik anlamda avantajlı görünse de sahibinden araba almak bazı handikaplar içeriyor. Bu sebeple bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Peki, sahibinden alırken nelere dikkat edilmeli? İşte cevapları…

İkinci el araba için nerelere bakılır?

Herkes hasarsız, kazasız, değişensiz, kilometresi az ve orijinal parçalı ikinci el araba ister. Tabi böyle bir ikinci el arabanın maliyeti de yüksek olacaktır. Bu çerçevede ikinci el araba alırken bakılması gereken yerleri ve önemli bazı hususları şöyle sıralayabiliriz;

  • Kilometresi düşük ve emsallerine göre ucuz bir arabanın hasarlı veya kazalı olma ihtimali çok yüksektir.
  • Arabayı sahibinden veya galeriden almadan önce kendi servisinde bakım kayıtlarına bakılması önemlidir. Bu kayıtlarda aracın kilometresi ile oynanıp oynanmadığı görülebilir. Ayrıca, SMS plaka sorgulama yöntemi ile hasar kaydı sorgulanmalıdır.
  • Kaza halinde aracın ön bölümünde öncelikli hasar gören kaportası, çamurlukları ve kaputunda değişen veya boya olup olmadığı araç bakım uzmanına inceletilmelidir.
  • Aracın ön parçalarındaki hasarlar, kaput ve çamurluklarının şaseyle birleşme noktalarındaki puntalar, kaynaklar ve somunlardan belirlenebilir.
  • Ön bölümlerdeki boya aşınmaları, dalgalanmalar, pıhtılar ve diğer bölümlerdeki boya ile renk farklılığı ile hasar, değişen ve boya olup olmadığı anlaşılabilir.
  • Aracın süspansiyon sistemi, ön takımı veya alt takımları da hasar ve arızaya en açık bölgelerdir. Bu alanda rot başları, Z rotlar, helezon yay ve amortisörler hasarlı olabilir. Bu sebeple ön takım uzmanının incelemesi gerekir.
  • Aracın en önemli parçası motorudur. Motorun çalışma düzeni, sesi ve bakımları mutlaka inceletilmelidir.

Kazalı aracın değer kaybı

Sahibinden ikinci el araba için ilan ver, hemen al veya sat gibi sözleri çevrenizden çok duymuşsunudur. Aslında araba almanın kolay olmadığı araştırma yaparken ortaya çıkıyor.

İkinci el araba alırken önemli konulardan biri de kazalı bir aracın değer kaybıdır. Değişen ve boyanmış parçası bulunan aracın kaza halinde ana iskeleti olan şasesi de zarar görmüş olabilir. Bu durum, araçta değer kaybına yol açar. Ayrıca, şiddetli kazalarda hava yastıkları da açılmışsa değer kaybı artacaktır. Bu tür kazalı araçların değer kaybı, eksper tarafından orijinal bir araçla kıyaslanarak hesaplanır. Kazalı aracın hava yastığı açılmışsa pert kayıtlarının olup olmadığı da incelenmelidir. Bu kayıtlar tramer sisteminden öğrenilebilir.

Peki ikinci el arabaları internet üzerinden araştırırken hangi araba sitelerine bakmam gerekir siye düşünüyorsanız size bu konuda yardımcı olacaktır.2.el araba seri ilan sitesi olan biarabam.com sadece otomobil ilanlarının bulunduğu ilan verme ve ikinci el araba bulma konusunda kolay ara yüzü ve mobil desteği ile size iyi bir deneyim sunacaktır.