Geleceğin mühendislerinden arıtma tesisine teknik gezi

Malatya İnönü Üniversitesi Kimya Mühendisliği 4. Sınıf ve Yüksek Lisans öğrencileri Battalgazi ilçesinde bulunan Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğüne ait Merkez İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisine teknik g

Geleceğin mühendislerinden arıtma tesisine teknik gezi

Tesiste öğrencilere, Tesis SCADA Odası, Giriş Ünitesi, Terfi Merkezi, Kum Yağ Tutucu Havuz Bio-P Havuzu ve Selektör, Proses Havuzları hakkında bilgi verildi.


“İnsan ve Çevre Sağlığı İçin Büyük Yatırımlar Var”


Tesisi gezerek atık su arıtımını aşama aşama inceleyip memnuniyetlerini dile getiren Malatya İnönü Üniversitesi Kimya Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Karaca, “Okulda öğrendikleri teorik bilgileri tesisi gezip işleyişi hakkında bilgi edinerek uygulama şansı bulan öğrencilerim adına MASKİ Genel Müdürlüğüne teşekkür ediyorum.

Gezi esnasında gözlemlediğim kadarıyla tesise çok büyük yatırımlar yapılmış. Kullanılan cihazların tamamı modern teknolojiyle tasarlanmış. Atık suların arıtımı yapılarak tekrar kazandırılması insan ve çevre sağlığı için büyük önem arz ediyor. Tesiste Atık Su Arıtımı ve atık suyun bütün değerlerinin SCADA sistemiyle takip edilişini yerinde görmek öğrencilerim için çok faydalı oldu. Yapılan güzel hizmetler ve misafirperverliklerinden dolayı MASKİ çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.


“Atıksu Arıtımı Geleceğimiz İçin Önemli”


İnönü Üniversitesi Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç.Dr. Özlem Esen Kartal, “Uzun vadeli planlarla inşa edilmiş bu Atık Su Arıtma Tesisinde yüksek teknolojili modern araçlar kullanılarak atıksuyun arıtılıp kullanıma hazır hale gelmesi gerçekleşiyor. Tesiste bulunan cihazların çalışması sistemli olup, her veri kayıt altına alındığı için işleyişinde hata oranı çok düşük.

Tesiste atık suyun arıtımın basamaklarını ayrıntılı olarak gözlemleyip tesisi gezerek edindikleri bilgiler ve tecrübeler öğrencilerimize ‘Kimya Mühendisliğine Giriş’ dersinde faydalı olacaktır. MASKİ ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

MASKİ
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DG Sivasspor 3-0 Beşiktaş, Sivas Lige Ateşli Başladı
DG Sivasspor 3-0 Beşiktaş, Sivas Lige Ateşli Başladı
Çukurca'ya Moldovalı gelin geldi
Çukurca'ya Moldovalı gelin geldi