Malatya'dan 350 kişilik kafile, Halisdemir’in kabrini ziyarete gitti

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinden 350 kişilik kafile darbeci komutan Semih Terzi’yi vurarak darbenin seyrini değiştiren Şehit Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in kabrini ziyaret etmek üzere Niğde'nin Bor ilçesine gönderildi.

Malatya'dan 350 kişilik kafile, Halisdemir’in kabrini ziyarete gitti

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinden 350 kişilik kafile darbeci komutan Semih Terzi’yi vurarak darbenin seyrini değiştiren Şehit Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in kabrini ziyaret etmek üzere Niğde'nin Bor ilçesine gönderildi

Yeşilyurt Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, T.C.D.D.Malatya Bölge Müdürlüğü ve Demiryolları Makinistler Şubesinin katkı sunduğu organizasyonda, Yeşilyurt Belediye Meclis üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, öğrenciler, basın mensupları ve vatandaşlardan oluşan 350 kişilik kafile, 6 Ekim Cuma günü saat 22.30’da hareket eden 001 sefer sayılı 'Halisdemir' isimli trenle Niğde’ye gitti.

“Malatya’dan götürülecek kayısı fidanı şehitliğe dikilecek”

Malatya Garında düzenlenen uğurlama töreninde konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, kendilerine destek veren tüm kurumlara teşekkür ederek, "Toplam 350 kişiden oluşan misafirlerimizi özel bir trenle Niğde’de uğurladık. 15 Temmuz darbe kalkışmasının önlenmesinde kritik bir rol oynayan ve darbeci generali vurduktan sonra hainlerin kurşunlarıyla hayatını kaybeden onurumuz, gururumuz, kahramanımız Ömer Halisdemir’in Niğde’nin Bor İlçesine bağlı Çukurkuya Beldesindeki kabrine geniş katılımlı bir ziyaret gerçekleştirilecek. Malatya’dan götürülen kayısı fidanı oradaki şehitliğe dikilecek.

Sivil toplum kuruluşları temsilcileri, bayanlarımız, öğrencilerimiz ve basın mensuplarımızın yer aldığı kafilemiz iki günlük anma ziyaretinin ardından aynı trenle Malatya’ya dönüş yapacaklar. Anlamlı ve değerli bir organizasyona katılım gösteren tüm misafirlerimize çok teşekkür ediyorum ve hayırlı yolculuklar diliyorum ” şeklinde konuştu.

“Tüm şehitlerimizi saygıyla, rahmetle anıyoruz”

Vatan topraklarında özgür ve hür yaşamalarını şehit ve gazilere borçlu olduklarını hatırlatan Polat, “15 Temmuz Hain darbe girişimi sırasında tek düşüncesi vatan topraklarının muhafaza edilmesi olan ve bu uğurda hayatını kaybeden Ömer Halisdemir başta olmak üzere tüm kahramanlarımızı saygıyla, minnetle yâd ediyoruz.

15 Temmuz’u unutmadık ve asla unutmayacağız. PKK, DEAŞ, FETÖ gibi hain terör örgütleri hepsi bir araya gelip saldırsa da el ele vererek albayrağımızın altında yaşayacağız ve düşmana asla geçit vermeyeceğiz. Şehitlerimizin ruhunu yaşatmamız gerekiyor.

Bu vatan topraklarında eğer özgür, bağımsız ve hürriyet içinde yaşıyorsak bunu şehit ve gazilerimize borçluyuz. Albayrağımızdaki kırmızı renk şehitlerimizin kanını temsil eder. Bizler bir ve beraber hareket ettiğimiz müddetçe kimsenin gücü bize yetmeyecektir. Rabbim bizlere Ömer Halisdemir gibi yiğit, ülkesine ve milletine sevdalı çocuklar büyütmeyi nasip etsin” ifadelerine yer verdi.

Uğurlama törenine katılan Malatya Valisi Ali Kaban ise, 15 Temmuz Hain Darbe Kalkışmasının üzerinden 15 ay geçtiğini hatırlatarak, "Yeşilyurt Belediyesinin şehit Ömer Halisdemir’in kabrine anma ziyareti düzenlemesi çok önemlidir. Yakın tarihimizi gerekse de orta ve uzak tarihimize dair olayları geleceğimiz olan gençlerimiz ve öğrencilerimize tanıtmamız ve bildirmemiz gerekiyor.

Çanakkale’ye gitmek o günleri anlamak, atalarımızın yaşadıklarını bugünlere taşıyıp hissedebilmek açısından nasıl önem arz ediyorsa bugünde 15 Temmuz olayını anlayabilmek için o günün önemli bir figürünü ebedi istirahatgahını ziyaret etmek büyük bir ehemmiyet taşımaktadır.

Böylesine güzel ve anlamlı bir çalışmanın altına imza atan başta Yeşilyurt Belediye Başkanımız olmak üzere katkı sunan kurum ve kuruluşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Öğrencilerden duygusal şiir dinletisi
Yeşilkonak öğrencileri tarafından gerçekleştirilen ‘ Otuz Kuş’ ile ‘Ağıt’ dinletisi uğurlama törenine katılanlara duygusal anlar yaşattı. Bazı vatandaşlar gözyaşlarına hâkim olamazken Vali Kaban ile protokol üyeleri öğrencileri ayakta alkışladı.

Kafilede yer alan Eren Büker isimli bir öğrenci de, "Hain kalkışmada şehit düşen kahramanımız Ömer Halisdemir’in kabrini ziyaret edeceğiz, çok heyecanlıyım. Yeşilyurt Belediyesine bu açıdan çok teşekkür ediyorum” dedi. Öğrencilerden Begonya Çetinkaya ise, "Böylesine güzel bir organizasyonun Türkiye’deki bütün okullarından yapılması gerekiyor, bütün şehitlerimizin aziz hatırları adına önemli olacağını düşünüyorum. Yeşilyurt Belediyesine bu duygulardan bizleri mahrum etmedikleri, duygularımızı içimizde hissetmemize yardımcı oldukları için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ziyaret için Niğde’ye giden Elva Özdemir, “ 15 Temmuz darbe kalkışmasının şehitlerinden Ömer Halisdemir’in kabrini ziyaret için Niğde’ye gidiyoruz, çok farklı duygular içerisindeyim. Bizleri bu duygulardan mahrum bırakmayan Yeşilyurt Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Polat makinist koltuğunda

Anma ziyareti için Niğde’ye gidecek olan vatandaşlara ‘hayırlı yolculuklar’ dileyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, makinist koltuğuna oturduktan sonra temsili olarak treni hareket ettirdi.

Uğurlama töreni sırasında vatandaşlara Yeşilyurt Belediyesi tarafından aşure ikram edilirken, Mahmut Menekşe tarafından okunan duanın ardından Türk bayrakları, vatan şiirleri ve Ömer Halisdemir’in fotoğraflarıyla tasarımı yapılan ‘001 Sefer Sayılı Halisdemir’ isimli özel tren dualarla Niğde’ye uğurlandı.

Kaynak: Bülten

malatya haber yeşilyurt belediyesi
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Malatya’nın Gençleri Sizlerle Buluşmayı ve Sizin Desteğinizi Bekliyor!
Malatya’nın Gençleri Sizlerle Buluşmayı ve Sizin Desteğinizi Bekliyor!
Öğrencilere Cumhurbaşkanımızdan 2 bin 842 Lira
Öğrencilere Cumhurbaşkanımızdan 2 bin 842 Lira