GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-10-2019 22:32   Güncelleme : 29-10-2019 22:32

Göz kapağı estetiği ile aydınlan!

Göz kapağı estetiği ile aydınlan!

Göz kapağı estetiği ile aydınlan!

 

Blefaroplasti adı ile bildiğimiz , hem alt hem de üst göz kapaklarındaki sarkmış dokuların istenilen hale getirilmesini amaçlar.

Kadın ve erkeklerin göz kapaklarındaki deri fazlalığı, şişme, sarkma, pörsüme gibi görünüm bozuklukları; kişiyi olduğundan fazla yaşlı gösteriyor. Hal böyle iken bireyde psikolojik bunalıma varan sorunlar oluşurken, estetik görünüm kaygısı meydana geliyor. Günümüzde sürekli ilerleme kaydeden tıp dünyası sayesinde göz kapağı estetiği ameliyatları ile tüm bu problemlerden kolay bir şekilde kurtulmak mümkündür.

NEDEN GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ OLMALISINIZ?

İnsanlarda ilerleyen yaş, maruz kalınan kötü hava ve çevre kirliliği, yer çekimi ile bir araya gelince göz kapağı ve yüzde ya da cildin farklı yerlerinde sarkmalar meydana gelir. Özellikle göz kapaklarında sarkmalar, torba görünümler, bolarma, cilt renginde kararma, kırışıklık gibi deformeler oluşur. Tabii ki tüm bunlara zararlı güneş ışınlarına maruz kalma, uykusuzluk, sigara, alkol vb. alışkanlıklar da olumsuz yönde etki eder.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİNDE YENİ TEKNİKLERİ

Kişiden kişiye değişebilecek cilt problemleri dolayısıyla göz kapağı estetiği operasyonları da farklılık gösterir. Ameliyatın alt veya üst göz kapağına yapılması, bölgedeki sarkmaların durum tespiti, kişinin arzu ettiği yeni görünümün sınırları yapılacak estetik operasyonun olmazsa olmazlarıdır.

Mesela üst ameliyatının kaideleri ve yöntemleri farklıdır. Bu alandaki fazla sarkık deriler, yağ torbacıkları ile birlikte ihtiyaç görüldüğü kadarının alınması yeterli olacaktır. Ortalama bir saat kadar süren operasyonda doktorlar lokal anesteziyi tercih ediyor. İşlem sonrası açılan kesinin hiçbir şekilde izi kalmaz. Dikiş bölgesine takılan bant ameliyat sonrasında kalır. Bir gün sonrasında ise hasta günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Alt göz kapağı estetiğinde ise kesi bu sefer alt kirpik dibinden yapılır. Uygulama süresi ve anestezi yöntemi üst göz kapağı ameliyatı ile aynıdır. Birey bir gün sonrasında hayatına kaldığı yerden devam edebilir, dikiş izi de görünmez derecede olur.

Bu ameliyatlarda ilk birkaç gün boyunca şişlik, morluk görülebilir. Doktorunuzun önerisi ile krem ya da buz uygulaması yapılabilir. Dikiş ve bantlar da işlem sonrasındaki 4-5 içerisinde alınır. Kesin süreç, kişinin iyileşme hızına ve diğer özelliklerine bağlıdır.