TÜBİS-UYAP Entegrasyonu Kullanıma Açıldı

Tüketicilerin haklarını aramaları noktasında büyük kolaylık sağlayan Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) yazılımının önemli entegrasyonlarından biri olan TÜBİS-UYAP entegrasyonu kullanıma açıldı. 

TÜBİS-UYAP Entegrasyonu Kullanıma Açıldı

Tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri arasındaki işlemlerin tümüyle elektronik ortamda yapılması amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında TÜBİS-UYAP entegrasyonu sağlanmasına ilişkin başlatılan çalışmalar tamamlandı. 

TÜBİS-UYAP entegrasyonu sayesinde, tüketici mahkemelerinde itiraza konu olan tüketici hakem heyetleri kararlarına ilişkin, mahkemeler tarafından ilgili tüketici hakem heyetine elektronik ortamda talepte bulunulabilecek. Tüketici hakem heyetlerinin TÜBİS’de iş ve işlemlerini gerçekleştirdikleri ilgili tüketici hakem heyeti kararını içeren dosyanın elektronik ortamda hazırlanarak, mahkemeye tüketici hakem heyeti başkanının elektronik imzasıyla gönderilmesi sağlanacak. 

Entegrasyon, tüketici mahkemelerinde itiraza konu olan tüketici hakem heyetleri kararlarına ilişkin tüketici mahkemelerince verilen kesinleşmiş mahkeme kararlarının ilgili tüketici hakem heyetlerine iletilmesi, doğrudan tüketici mahkemelerine açılan davalara ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararlarının ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığına iletilmesine imkan verecek. 

İŞLEMLER SANİYELER İÇİNDE TAMAMLANACAK 

TÜBİS-UYAP entegrasyonu, tüketici hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleri arasında yazışmaların elektronik ortamda yapılmasını sağlayacağından, işlemler saniyelerle sayılacak sürede gerçekleştirilecek. Böylelikle, itiraza konu olan tüketici hakem heyeti kararları için tüketici mahkemelerinin karar verme süreleri kısalmış olacak. 
Entegrasyon ile tüketici mahkemelerinde itiraza konu olan tüketici hakem heyetleri kararlarına ilişkin tüketici mahkemelerince verilen kesinleşmiş mahkeme kararları ilgili tüketici hakem heyetlerine, doğrudan tüketici mahkemelerine açılan davalara ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararları Bakanlığa gönderilecek. Bu durum tüketici hakem heyetlerinin ileriki süreçte vereceği kararlara emsal teşkil edecek.

3 YILDA 5 MİLYONU AŞAN TASARRUF SAĞLANACAK 

Entegrasyon sayesinde, tüketici hakem heyetlerinin ve tüketici mahkemelerinin postalama, kâğıt ve kartuş gibi giderlerinde tasarruf sağlanacak. Yapılan çalışma ile, yaklaşık 3 milyon A4 kâğıdı ile postalama ve kartuş giderlerinde üç yıl içinde takriben 5 milyon 150 bin lira tutarında tasarruf sağlanacak.

Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Malatya’nın Gençleri Sizlerle Buluşmayı ve Sizin Desteğinizi Bekliyor!
Malatya’nın Gençleri Sizlerle Buluşmayı ve Sizin Desteğinizi Bekliyor!
Öğrencilere Cumhurbaşkanımızdan 2 bin 842 Lira
Öğrencilere Cumhurbaşkanımızdan 2 bin 842 Lira