SAĞLIK
Giriş Tarihi : 08-11-2019 21:39   Güncelleme : 08-11-2019 21:39

Gülüş Tasarımı ve Porselen Diş Kaplama Yöntemi

Gülüş Tasarımı ve Porselen Diş Kaplama Yöntemi

Gülüş Tasarımı ve Porselen Diş Kaplama Yöntemi

 

 

Ağız bakımı dendiğinde akla gelen gülüş estetiği, diş ve diş etlerinin sağlığına bağlıdır. Çürük dişler, diş kayıpları, diş dizilimindeki çarpıklıklar ve normal olmayan renklenmeler sosyal anlamda kişiye rahatsızlık verir. Güven kaybı yaşatan her türlü ağız ve düş sorunu uzman bir elde şekillenen tedavisiyle düzeltilebilir.

 

Güzel Bir Gülüşün Psikolojik Etkileri

 

Güzel bir gülüş kişiye psikolojik anlamda güç kaynağıdır.

Değişen taleplere göre günümüzde popüler tercihler arasında yer alan gülüş tasarım hizmeti;

  • Estetik açıdan görüntüyü bozan dişler
  • Diş eti hastalıkları ve
  • Özel gereksinimler halinde uygulanır.

 

Birden fazla işlemin bir arada kullanılması gereken tedavi planı, kişiye özel olarak yapılır. Tedavi planını etkileyen detaylar arasında; hastanın yaşı ve cinsiyeti, yüz hatları ve beklentileri ilk sırada yer alır.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır? Tedavi planı yapılmadan önce hastanın ihtiyaç ve beklentilerinin doğru şekilde tespit edilmesi gerekir. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen gerçeğe en yakın planlama eşliğinde yapılacak tedavinin yüz şekliyle olan uyumu belirlenir. İlk aşamada varsa diş etlerindeki seviye bozuklukları düzeltilir. İmplant ve gerekli görülen farklı cerrahi işlemlerin ardından diş beyazlatmaya geçilir.

Görsel ve biçimsel bozuklukların kompozit dolgularla iyileştirilmesinin ardından kaplama yapılabilir.

İhtiyaç halinde gülüş tasarımları;

  • Dudak
  • Yüz bölgesinde yapılacak uygulamalarla desteklenmelidir.

 

İdeal tonda ve uzunlukta olan dişler sayesinde kişilerin kendilerine olan güveni yeniden tesis edilir. Diş ve diş etlerine iyi bakılması halinde gülüş tasarımının yenilemesine gerek yoktur.

 

 

Porselen Diş Kaplama Kimlere Uygulanır?

 

Bir kaplama tekniği olan porselen diş, genel olarak estetik kaygıların giderilmesi için kullanılır. Bu tedavinin sonunda hastalar ideal ağız fonksiyonlarına kavuşmanın yanı sıra, kusursuz bir gülüşün de sahibi olur. Dişlerin doğal dokusu ve rengine en yakın malzeme olan porselen, diş hekimlerinin en çok kullandıkları malzemelerin başında yer alır.

Porselen diş kimler için uygundur? Diş eksiklikleri, diş bozuklukları, çürükleri ve kırık dişi olanlar için porselen kaplama tedavisi kullanılabilir. Kaplama yapılacak diş sayısı ve konuma göre kaplama çeşidi değişiklik gösterebilir.