TÜRKİYE
Giriş Tarihi : 16-11-2019 20:04   Güncelleme : 16-11-2019 20:14

TAŞOVA’NIN TESCİLLİ ÇİÇEK BAMYASI, LEZZET VE SAĞLIK DOLU

TAŞOVA’NIN TESCİLLİ ÇİÇEK BAMYASI, LEZZET VE SAĞLIK DOLU

TAŞOVA’NIN TESCİLLİ ÇİÇEK BAMYASI, LEZZET VE SAĞLIK DOLU

Ülkemizde her yörenin kendine has ve eşsiz güzellikleri mevcuttur. Bunlar, genellikle, o bölgenin halkının geçimlerine de katkıda bulunan ürünlerdir. Amasya ve Taşova için, çiçek bamyası bu öneme sahip bir ürün olarak öne çıkmaktadır.

Taşova’nın birçok köyünde ekilen ve sonra satılan , ilçenin en meşhur bitkisi olmakla beraber, ilçede bulunan kamu kuruluşlarının kurumsal kimlik çalışmalarında (logo gibi) temel unsur olarak yerleşmiştir. Taşova’nın bir çeşit “imza bitkisi” diyebileceğimiz çiçek bamyası, açık yeşil rengi ile göz alıcı bir nitelik taşır. Bozulmadan muhafaza edilme süresinin uzun oluşuyla pek çok bamya türünden daha dayanıklı olduğu tespit edilebilen Taşova çiçek bamyası, bu açıdan ilçe eşrafı ve halkı tarafından değerli bir maden gibi görülmektedir.

2019 Temmuz ayında yapılmış bir habere göre, ilçeye mahsus çiçek bamyasının kurusunun kilosu 100-150 lira arası bir fiyatlama ile satılmaktadır. Bu da, çiçek bamyasının mali değerini gözler önüne sermektedir. Hatta ilçe halkı arasında, “Bamyan varsa, altının var” anlamında sözlerin yaygın şekilde kullanıldığı gözlemlenmektedir.

, 2018 yılında, valiliğin girişim ve çabalarıyla, Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan coğrafi işaret tescili almaya hak kazandı.

Çiçek bamyasının ekimine ve hasatına dair tarihler ise genellikle şu şekilde olmaktadır: Nisan ayının son günleriyle Mayıs ayının ilk günleri, çiçek bamyasının ekiminin yapıldığı günler olarak belirlenmiştir. Bu maden değerindeki bitkinin hasat çalışmaları ise, Haziran’da ikinci haftadan başlanarak gerçekleştirilmektedir. Çiçek bamyası yetiştirmek ve kurutmak, incelikler talep eden bir iştir. Hasat mevsimi, Ağustos’tan Ekim’e kadar yüksek oranlarda devam eder.

Taşova bamyası, sağlık hususunda da tüketene son derece fayda getiren bir besindir. Dikkate değer oranda mineral ihtiva etmektedir. Eşsiz lezzetiyle birlikte, bağırsakları iyileştirici ve düzenleyici bir özelliği bulunduğu söylenir. Sindirim sıkıntısı çekenlere tüketimi tavsiye edilir. Lif bakımından doyurucu sayılabilecek çiçek bamyası, kabızlığı ortadan kaldıran ve idrar söktüren bir yiyecektir. Taşova çiçek bamyası, ülkemizde yetişen besinler arasında özel bir yeri vardır.

Çiçek bamyası, Taşova’da bulunan bamya pazarında satılmaktadır. Üretiminden satışına, yöre halkının büyük emeği ve özeni dikkat çekmektedir. Çiçek bamyası, ilçe ekonomisinin yaşam damarlarından biri olarak görülmektedir.