TÜRKİYE
Giriş Tarihi : 30-08-2018 13:51   Güncelleme : 30-08-2018 14:02

Hakan Kahtalı'dan Savunma Sanayine Övgü

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı," Savunma sanayinde son 16 yılda gösterdiği performans sayesinde savunma sanayi üretiminde yerlilik oranımız yüzde 20’den yüzde 65’e yükseltmiştir"dedi

Hakan Kahtalı'dan Savunma Sanayine Övgü

Gündemi değerlendiren Milletvekili Kahtalı," Ülkemizde yeni hükümet sistemine geçişle beraber ekonomimizin en önemli gündem maddelerini, başta stratejik sektörler olmak üzere katma değerli üretimi arttıran, dışa bağımlılığı azaltan ve cari açığı düşürecek sektörlerimiz oluşturacaktır.

Stratejik sektörlerde sağlanacak değişim ve dönüşümün yeni dönemde ekonomi politikalarımızın en önemli öncelikleri arasında yer alacak. Nitekim Ülkemiz son yıllarda başta savunma sanayii, enerji sektörü ve ağır endüstriyel üretimde gösterdiği başarılı performans artık hepimizin malumudur. Dolayısıyla bugün bu sektörlerde gerçekleşen başarılı performansın ekonomimizin diğer sektörlerinde de gerçekleşmemesi için hiçbir sebep bulunmuyor.

Bu nedenle, Ülkemizin kaynaklarını, stratejik sektörler olarak tanımlanan yani katma değeri yüksek, dışa bağımlılığı azaltacak ve cari açığı azaltan alanlara yönlendirmek için gayret içerisinde olacağız.Tabii bu sektörlerin hangileri olduğunun kriterleri de gayet açık.Savunma sanayimiz, enerji sektörümüz ve ağır endüstriyel üretim sanayimiz ile bir ekonomi destanı yazdık ve yazmaya devam ediyoruz.

Örneğin savunma sanayimiz ile bir taraftan katma değerli ürünlerin üretimi ve ihracatı gerçekleşirken, diğer taraftan gerçekleşen büyük savunma projeleri sayesinde nitelikli iş gücü yetiştirerek ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlıyoruz.

Bizler, bu performans sayesinde 2000’li yılların başına kadar savunma sanayiinde yüzde 80’e yakın oranda dışa bağımlıyken, 2018 yılına gelindiğinde bu oran yüzde 35 seviyelerine düşmüştür.Ayrıca, savunma sanayiinde son 16 yılda gösterdiği performans sayesinde savunma sanayi üretiminde yerlilik oranımız yüzde 20’den yüzde 65’e yükseltmiştir.

Savunma sanayi, ekonomide stratejik alanlarda yani üretimi artırmanın ve dışarıya bağımlılığı azaltmanın yanında ekonomimizin diğer alanlarına da çok ciddi bir katkı sağlamaktadır.

Partimizin Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından Ağustos ayı için hazırlanan “Savunma Sanayii” bülteninde de ifade edildiği gibi Savunma sanayiinden elde edilen bilgi birikimi ve altyapı ile sanayide dijital dönüşümünün gerçekleşmesi kolaylaşacaktır.

Başka bir deyişle savunma sanayiinde gerçekleştirilen AR-GE çalışmaları teknik kapasitemizi arttırarak üretimin diğer alanlarında da kullanılmaktadır. Dolayısıyla Ülkemizin yeni ekonomik başarılarında, stratejik sektörlere verdiğimiz önem ve bu sektörlere ayırdığımız kaynaklarla birebir ilgili olduğunu önemle ifade ediyorum."diye konuştu.

Kaynak: Bülten