GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-11-2019 13:55   Güncelleme : 27-11-2019 13:55

Türkiye Ekonomisine Kuru Üzüm Ayarı

1963 senesinde yapılan anlaşma ile yürürlüğe giren Ankara Anlaşması Vizesi, otuz üç maddeden oluşuyor.

Türkiye Ekonomisine Kuru Üzüm Ayarı

1963 senesinde yapılan anlaşma ile yürürlüğe giren , otuz üç maddeden oluşuyor. Anlaşmanın otuz üçüncü maddesine göre; anlaşmanın metni, Türkçe ve Almancanın yanı sıra, hem İtalyanca hem Fransızca hem de Hollandaca hazırlanacaktır ibaresi yer almaktadır. Anlaşma ayrıca, iki nüsha şeklinde taraflara verilmek şekli ile düzenlenmiştir.

Sözleşme tarafı bölümünde yer alan ve Türk ekonomisine verilen önemi içeren protokol metni kuru üzüm, tütün, fındık ve kuru incir ihracatı için gerekli düzenlemeleri içermektedir. Bu yapılan anlaşma sayesinde Türk Yurttaşlarına İngiltere kapıları açılmıştır.

İngiltere İşveren Ayrıcalığı

İngiltere ülkesinde yaşamlarını sürdürmeyi düşünen Türk Yurttaşlar, kendilerine olası bir kapının 1963 senesinde atıldığının acaba farkındalar mı? Anlaşmaya imza koyan ülkeler Avrupa Ekonomik Topluluğu yapısına birer birer dâhil oldular. Geride sadece Türkiye kaldı. , diğer ülkeler için özel bir anlam ifade etmekten çıkmıştı. İngiltere ve Türkiye arasında özel bir anlaşma statüsünde işleyen bir yapıya büründü.

Nereden Nereye Geldi

ECAA vizesi, Avrupa birliğine katılan ülkeler dışında sadece Türk Vatandaşları için var olan bir yapıya döndü. Türk yurttaşlarının faydalandığı yapısı, 1971 senesinde çıkarılan göçmenlik yasasına dayandırılmaktadır. Zira bu anlaşmada belirtilen şartla ve kapsam, tıpkı İngiltere Göçmenlik Yasasındaki kapsam ve şartlarla aynıdır. Ödev sorumluluk bakımından benzerlik gösteren yapısı bulunmaktadır. ECAA vizesi, acaba hangi hak ve sorumluluklar içerir?