izmir escort

Geleneksel Ahilik Kutlamaları Malatya’da Yapıldı

Malatya İl Ticaret Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü koordinasyonunda bu yıl Türkiye genelinde 31’ incisi düzenlenen Ahilik Kültür Haftası kutlamaları Malatya'da da gerçekleştirildi.

Geleneksel Ahilik Kutlamaları Malatya’da Yapıldı
Bu içerik 433 kez okundu.
Advert

Malatya’da Ahilik Haftası kutlamaları başladı. Bu kapsamda Ticaret İl Müdürlüğü ve ESOB tarafından bir etkinlik yapıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan etkinlik Halk Eğitim Toplantı Salonu’nda bir konuşma ve konferansla devam etti. Konferansa Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren, Malatya İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Malatya İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Necmi İnce, İl Müftü Yardımcısı İhsan Mesut Akbaş, ilçe belediye başkanları, oda başkanları,kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı.​


Törende Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin ve İl Müdürü Ahmet Demirbağ ahilik geleneğinin önemini anlatan birer konuşma yaptılar.
 

 “İslamiyet’e ve kadim geleneğimize dayanmaktadır”
 

Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ, “Ahilik, 13. Yüzyılda Anadolu’da oluşan sosyal ve kültürel ortamda, o dönemde Fütüvvet teşkilatına bağlı olarak kurulmuştur.  Ahilik; güzel ahlakı, sevgi ve saygıyı, yoksula sahip çıkmayı, herkesin kendi sanatıyla yükselmesini, başkasının hakkına saygı göstermeyi, din, dil, ırk farkı göstermeksizin herkese eşit davranmayı örgütleyen Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin düşünceleri ve Ahilik geleneği yüzyıllardır geçerliliğini korumakta, günümüzün ihtiyacı olan doğruları gözler önüne sermektedir. Ahilikteki iş ilişkileri İslamiyet’e ve kadim geleneğimize dayanmaktadır. Bu yapı ekonomik hayatla ilgili olan iş ahlakını ve ekonomik faaliyetlere katılan insanların işlerini en iyi nasıl yapacaklarına ilişkin kuralları belirlemiş ve yüzyıllarca bu kuralları benimsemiş esnaf ve zanaatkârlar yetiştirmiştir. Bugün uygar dünya ülkelerinin toplumlarında uygulamaya ve hâkim kılmaya çalıştıkları; tüketici hakları, standardizasyon, kalite güvence sistemleri, kooperatifler, rekabet kurulu, patent enstitüsü, çeşitli meslek kuruluşları gibi kavramlar ve bu kavramların denetimini sağlayan kurumlar 13. Yüzyılda Ahilik teşkilatı aracılığıyla Anadolu ticari hayatına yerleşmiştir.  Bu kavramları Batıya aktaran birikim Ahilik kültürüdür.  Ahilik kültüründe, mesleğinde ehliyet sahibi olmayanlara asla ustalık verilmemiştir. Çalışanların hakları ve alın teri korunarak esnaf ve zanaatkârlar arasında çırak, kalfa ve usta hiyerarşisi oluşturulmuştur. Ahiliğin temeli, emeği ile geçinmektir. Meslek kuralına uymayan üyeler yalnız teşkilattan çıkarılmakta kalınmamış, mesleklerini bulundukları bölgede bir daha yapamamışlardır. Ahilik kültürü ve felsefesi toplumsal yaşamın ortak paydası olan insanı esas almıştır. İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenilirlik, İş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu insani değerler toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak kabul edilmiştir.” İfadelerini kaydetti.

Yılın Ahisi ödülü yorgancı ustasına

Törende Yılın Ahisi olarak Yorganca Ustası Abubekir Oğuz’a ödül verildi. Törende ayrıca Yılın Ahi Adayları olarak oto tamircisi Celal Karaca ve çelik kapı ve kasa imalatçısı İshak ince’ye, Yılın Kalfası olarak traktör tamircisi Yusuf Haskul’a, Yılın Çırağı olarak ise bilgisayarlı makine imalatçısı Oktay Doğan’a ödülleri verildi. 

Malatya Malatya İl Ticaret Müdürlüğü Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
"Benim işim gol atmak"
Üniversiteli öğrencilerden Barış Pınarı Harekatı'na destek
Üniversiteli öğrencilerden Barış Pınarı Harekatı'na destek