Türkiye’de Bazı İllerimize Ait Eylül Ayı Daire Fiyatları İncelemesi

Flatfy son dönemlerde en güncel ve hızlı bir şekilde emlak analiz raporlarını hazırlayan ve bu kapsamda pek çok kişinin güvendiği bir emlak sitesidir.

Türkiye’de Bazı İllerimize Ait Eylül Ayı Daire Fiyatları İncelemesi

Flatfy son dönemlerde en güncel ve hızlı bir şekilde emlak analiz raporlarını hazırlayan ve bu kapsamda pek çok kişinin güvendiği bir emlak sitesidir. Flatfy hem emlak arama motoru olarak aktif görev yapmaktadır hem de aydan aya beraber çalıştığı ülkelerin emlak satış analizlerini yayınlamaktadır. Ülkelerin o dönem konut satışları ile istatistiklerini öğrenmeleri açısından Flatfy son derece yararlı ve kapsamlı çalışmalar yürütmektedir. Her ayın sonunda o aya ait bir karşılaştırmalı emlak raporu sunarken, aynı zamanda bu start up oluşumu pek çok tablo ve grafik kullanarak bu verilerin anlaşılır kılınmasına özen gösterir. Bugünkü haberimizde de sizinle birlikte bu start up oluşumunun geçtiğimiz günlerde hazırlamış olduğu Eylül ayı emlak satış raporunu inceleyeceğiz. İncelememizi yaparken raporda bizzat kullanılmış tabloları kullanmaya özen göstereceğiz. Dilerseniz başlayalım.

Flatfy Eylül Ayı Satılık Daire Fiyatları Araştırması

tr.flatfy.com tarafından hazırlanan Eylül raporlarına göre oldukça ilgi çekici sonuçlar mevcut. Birazdan üzerinde konuşacağımız iki farklı tablo bizlere kırsal ve kentsel kesimlerdeki ev fiyatları arasındaki uçurum ile ilgili çok şey söylüyor. Bunun yanı sıra, tablolara bakıldığında konut satın alma ya da kiralama alışkanlıklarının nasıl şekillendiği ile ilgili de önemli bilgiler ediniyoruz. Dilerseniz ilk tablo ile incelememize başlayalım.

Yukarıdaki tabloda farklı oda sayılarına göre kategori haline getirilmiş evlerin, şehirden şehre değişen ortalama satış fiyatlarını görmektesiniz. Bu kapsamda oluşum oldukça işe yarar bir işe imza atarak birbirinden farklı oda sayılarının hangi şehirde nasıl algılandığına dair de bize bilgi vermiştir. Dilerseniz dataları yorumlamaya başlayalım.

Tek odalı evlerin ya da bir diğer ismi ile stüdyo dairelerin en ucuz ve en pahalı olduğu şehirler bizlere emlak alışkanlıkları ile ilgili çok önemli bilgiler vermektedir. Kırsal kesimlerde bulunan şehirlerde, tek odalı dairelerin satış fiyatı diğer şehirlere göre çok daha düşüktür. Bunun sebebi bu tarz dairelerin kırsal kesimlerde daha az talep görüyor olmasıdır. Daha az talep gören bu daireler pek yoğun bir ticaret trafiğine sebep olmadığından evlerin fiyatı artmamaktadır. Örneğin tek odalı evlerin en düşük fiyata satışa sunulduğu şehir Gaziantep ve ardından Kayseri olarak görülmektedir. Flatfy Ankara ilinin de tek odalı evlerin fiyatı noktasında oldukça düşük bir ortalamaya sahip olduğunu raporlamıştır. Ankara’nın tek odalı evler için fiyat ortalamasının 158 bin TL olduğu görülmektedir.

İki odalı evleri incelemeye başladığımızda Ankara’nın yine oldukça düşük bir ortalamaya sahip olduğunu görmekteyiz. Tabloda hemen göze çarpan başkent, tek odalı evlerden daha düşü bir fiyat ortalaması ile iki odalı evleri Eylül ayında satmış gibi görülüyor. Bu başta şaşırtıcı gibi gelse de aslında bu durumun emlak tüketim alışkanlıkları ile birebir ilgisi var. Tek odalı evlerin sayısı ve tek odalı evler için gelen talep, Ankara stüdyo dairelerin fiyatını yükseltirken, iki odalı evlerin sayısının çok fazla olması ise iki odalı evlerin fiyatını düşürmektedir. İki odalı evlerin en yüksek satış ortalamasına sahip olduğu ilimiz ise 265 bin TL gibi yüksek bir ortalama ile İstanbul’dur.

Üç odalı evleri incelediğimizde ise en yüksek değerin İzmir’de, en düşük değerin ise Ankara’da olduğunu görmekteyiz. İstanbul, 3 odalı evlere gelindiğinde liderliği elinden bırakmış gibi görünmektedir.

Yukarıdaki tablo ise, evlerin sahip olduğu oda sayıları önemsenmeksizin sahip oldukları satış ortalamasını şehirler bazında göstermektedir. Bu tablo, bizlere açık seçik olarak şehirlerin emlak konut alanındaki fiyat politikasını gözler önüne serdiği için son derece yararlı ve pratik bir tablo olarak kabul edilebilir.

Yukarıdaki tablo incelendiğinde en yüksek satış fiyatı ortalamasına sahip ilimizin Eylül ayı için İstanbul olduğunu görmekteyiz. En düşük emlak konut satış fiyatı ortalamasına sahip olan ilimiz ise başkent Ankara olarak göze çarpmaktadır. Bu istatistiklerde ise asıl şaşırtıcı olan şey Adana ve Antalya gibi illerin ortalamasının son derece yüksek olmasıdır. Bu tür şehirlerdeki emlak konut alanındaki fiyat yüksekliği farklı sebeplere bağlıdır. Antalya, son derece turistik bir bölge olduğundan dolayı ve her bir noktası potansiyel vaat ettiğinden dolayı yüksek fiyatlara sahipken, Adana gelişmiş üretim ve sanayi zinciri olduğundan dolayı yüksek emlak konut fiyatlarına sahiptir diyebiliriz. Adana gibi Bursa da gelişmiş üretim ilişkileri dolayısı ile 200 bin TL lik bir ortalamaya sahiptir.

Flatfy tr.flatfy.com
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Malatya’da Havuzda Bir Genç Hayatını Kaybetti
Malatya’da Havuzda Bir Genç Hayatını Kaybetti
Erbil'de Türk konsolosluklarının da içinde olduğu restoranda patlama meydan geldi.
Erbil'de Türk konsolosluklarının da içinde olduğu restoranda patlama meydan geldi.