MALATYA
Giriş Tarihi : 29-12-2019 22:47   Güncelleme : 29-12-2019 22:47

Bacak Germe Ameliyatı

Bacak Germe Ameliyatı

Bacak Germe Ameliyatı

 

Yaşlanma ve aşırı kilo alıp vermeye bağlı olarak, bacakların üst kısmındaki deride gevşeme veya sarkma meydana gelebilmektedir. Bu sarkma ve kırışıklar, özellikle de derinin ince olduğu bacağın üst-iç (kasık) kısmında belirgin ve rahatsız edici şekilde kendini göstermektedir. Bikini ya da mayo giymeye engel olacak kadar kişide özgüven kaybına yol açabilmektedir. Yine bu bölgede özellikle hamilelik sürecinde görülebilen aşırı yağ birikintileri ise bacak içlerinin birbirine sürtünmesine yol açmakta ve kişinin yaşam konforunun bozulmasına neden olmaktadır.

hakkında bilmek istediklerinizi sizin için anlatıyor.

Bacak germe ameliyatı nasıl yapılır?

Bacağın üst kısmındaki deri bolluklarının tedavisinde derinin bol olduğu bölümlerde iç çamaşır içine saklanacak şekilde deride kesiler yapılır ve fazla deriler çıkartılır. Bacağın tümünün gerdirilmesi istendiğinde kalça hizasında kalan izler genelde belirgin olarak kalmaktadır. Çepeçevre germe yönteminin yalnızca gerekli durumlarda hastaya önerilmesi en doğru yaklaşımdır.

Uylukların iç yüzünde ise farklı bir yöntem uygulanmaktadır. Bu kısımdaki yağ birikintilerini gidermek, iç bacak konturunu düzeltmek maksadıyla liposuction uygulanabilir. Liposuction, uygulaması kolay ve iz bırakmayan bir yöntemdir. Bu yöntemin zaten ince ve gevşemeye meyilli olan iç bacakta kısıtlı ve dikkatli olarak uygulanması önerilir. Buradaki yağ dokusu etkin bir şekilde yok edilerek düzgün ve de gergin bir bacak konturu hedefleniyor ise, bu takdirde uyluk germe (thigh lift) ameliyatı uygulanmalıdır.

Operasyon genel anestezi ile yapılıyor

Uyluk germe ameliyatı, hastanede, genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Bu ameliyatta, kasık kıvrımının 4-5 mm iç kısmından arkaya doğru yapılacak bir kesi yoluyla deri ve yağ dokuları çıkartılır. Eğer derideki bolluk aşırı miktarda ise, bacağın arkasından aşağıya doğru inen bir kesinin daha eklenmesi gerekebilir. Ameliyat öncesinde hasta bu konuda aydınlatılır ve birlikte karar verilir.

Deri altındaki dokular, kasık kıvrımının altında yer alan fasyaya sağlam bir şekilde dikilmelidir. Ameliyatın en önemli teknik ayrıntısı bu işlemdir. Üst bacaktan alınan deri serbestleştirilip eriyebilen dikişler marifetiyle kasık bölgesine dikilir. İçerde birikebilecek vücut sıvılarını ve kanı toplamak için bölgeye drenler yerleştirilir ve ertesi gün alınır.

Operasyon sonrası

Bacak germe ameliyatı sonrasında hastalara 3-4 hafta süreyle korse kullandırılır. Korse kullanımı, hastanın ameliyat sonrası dönemi emniyetli ve konforlu şekilde geçirmesini temin eder. Bir hafta süreyle günlük aktivitelerin kısıtlanması istenir. Ameliyat sonunda kesi izleri çamaşır içinde kalacaktır.

Kasık bölgesi gibi nemli ve kontaminasyona açık bir bölgede ameliyat gerçekleştiğinden yara ve dikişlerin iyileşmesinde problemler ve gecikmeler görülebilir. Temiz ve hassas bir yara bakımıyla enfeksiyondan korunmak mümkündür.

Kesi hattı, kasık çizgisinin birkaç milimetre iç kısmındaki ince deride yer aldığı için, ilk zamanlardan itibaren çamaşır içinde gizlenebilir ve sonunda hastayı rahatsız etmeyen belirsiz izler haline dönüşür.

Bacak germe ameliyatı neticesinde memnuniyetle karşılanan sonuçlarından biri de bazı kimselerde oldukça koyu renkte olan kasık bölgesindeki derinin renginin açılmış olmasıdır. Kasık bölgesinde yer alan kıllı bölgeler de çıkarılan fazla deri ile birlikte yok olmaktadır.

Detaylı bilgi: