izmir escort

Chia Tohumu Nedir? Chia Nasıl Kullanılır?

Chia Tohumu kullanarak zayıflayan pek çok insan gördük. Haber detaylarımızda Chia tohumu nasıl kullanılır? Neler ile tüketilir ve ne faydalara sahip onları anlatacağız.

Chia Tohumu Nedir? Chia Nasıl Kullanılır?
Bu içerik 404 kez okundu.
Advert

Chia Tohumu
    Kendisi bir bulgur tanesi kadar olan ancak faydaları ile adından çok fazla konuşturan Chia Tohumu ve faydalarını öğrenmeye hazır mısınız? Birçok yararlı bitki türlerini sitemizde sizlere sunmuştuk ancak bu seferki son yıllara oldukça büyük damga vurmuş bir tohum Chia tohumu
 

Peki, Bu Chia Tohumunun Faydaları Nedir?
    Chia tohumunun popüler olmasında ki baş etkenleri chia tohumu faydaları olarak sıralayalım;
-Özellikle kilo verme yolları arasında çok büyük bir paya sahip. Gerek barındırdığı lifler gerekse insanda tokluk hissi yaratmasından dolayı diyet yapanların baş tacı olmaya başladı bile.
-Yüksek protein deposu her 100 gramında yaklaşık 17 gram protein bulunduruyor.
-Liflerinin bol olması sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve kabızlık ve bağırsak gazı gibi sorunlardan sizi kurtarır.
-Küçücük yapısında yüksek miktarda omega3 barındırarak, beyni korur ve kanserli hücrelerin üremesi yâda oluşmasını tamamen engeller.
-Enerji verir ve vücudun tatlı gereksinimini en aza indirger.
-Özellikle hamile kadınların kullanması gereken bir besin chia tohumu içinde barındırdığı aminoasitlerle bebeğinizin gelişimi için en büyük yardımcınız.
-İçinde fazlası ile kalsiyum ve A vitamini bulundurur hem görme yetinizi hem kemik gelişiminizi hızlandırır.
Chia tohumu faydalar; faydalar eşittir Chia tohumu diyebiliriz kısacası


Peki, Bu Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?
    Hepinizin bu chia tohumu nasıl kullanılır sorusunu aklınızdan geçirdiğinizi duyar gibiyim. Aslında şuan da insanlar arasında oldukça yaygın şekilde tüketimi jöle şeklinde olarak tüketimidir. Bu jöle şeklinde ki kıvamı yakalamak oldukça basit aslında chia tohumu herhangi bir sıvının içinde bekletildiğinde zamanla jöle kıvamına gelir. Chia tohumlarını puding şeklinde yemek için tohumları süt, su veya herhangi bir sıvının içerisine karıştırarak belirli bir süre bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Kısaca Chia tohumunun faydalarını biz saymakla bitiremeyiz ancak o hastalıkları iyi etmekte kendisine rakip tanımamaktadır.
    

Chia Tohumu Nedir?

-Chia Tohumu

-Chia Nasıl Tüketilir?

-Chia Tohumun Faydaları

-Chia Tohumu Kilo verdirir mi?

-Chia tohumu nedir?

Menşei olarak diğer birçok zayıflama tohumunun vatanı olan Güney Amerika’da yetişen Chia Tohumu bütün halklar arasında (çiya) tohumu olarak bilinir.

 

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

 

Chia tohumu birçok mantalitenin kabul ettiği somon ve keten gibi omega3 kaynaklarının aksine fazla bilinmemesine rağmen daha fazla omega3 besinini haznesinde barındırır. Peki Omega3 ne işe yarar? Omega3 kalp ve beyin sağlığı için olmazsa olmaz besin değerlerinden bir tanesidir. Omega3 aynı zamanda metabolizmaya da başlı başlına bir yapı taşı olarak eklenebilir.

 

Besin değerlerini kısaca inceleyecek olursak;

 

-Chia tohumunun her 50 gramında yaklaşık olarak 10 gram omega3 barınmaktadır.

-50 gramında yaklaşık bir bireyin günlük protein ihtiyacı olan 4.4 gram proteini fazlası ile barındırır yaklaşık olarak 7.9 gram.

-İçerdiği aminoasitler sayesinde bireyin vücudunda tokluk hissi uyandırır, uyku düzeni sağlar ve gerginliği azaltır.

-Chia tohumu kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterol LDL yi yükseltir.

-İçerisinde barındırdığı zengin lifler sayesinde sindirim kolaylaştırır ve zayıflamada büyük etken olur.

-Günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanması için 30 gr lık bir chia tohumu yaklaşık kalsiyum ihtiyacının %20 lik kısmını tek başına karşılayabilir.

-Aynı oranda günlük fosforun %50sini karşılayabilir.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilmelidir?

Chia tohumu tüketimi ülkemizde şu anda yaygın olmasa da gerek diyetisyenlerin gerekse kilo vermeye çalışan insanların araştırması sonucunda ülkemizde son yıllarda rövanşta olan bir bitki tohumu olarak altın çağını yaşamaktadır. Her aktarda kolayca bulabileceğimiz bu tohumu tüketirken dikkat edilmesi ve aşırıya kaçılmaması gerekmektedir.

Genel kullanım olarak çiğ tüketilse de; salataya, çorbaya, yoğurda yada belirli baharatların yerine yemeklere eklenerek kullanılabilir.

Aslında chia tohumunun bilinmedik bir yönü ise su, süt gibi sıvı gıdalara belirli bir miktar karıştırılıp bekletildiğinde o sıvıyı jölemsi bir hale getirmesidir. Bu özelliğinden faydalanarak tatlılarda, sütlaçlarda yâda puding gibi karışımlarda kullanabilirsiniz.

Chia Tohumu Kilo Verdirir mi?

Chia tohumlarının kilo verdirdiğine dair herhangi bir resmi kanaldan ve ya uzmandan bir açıklama maalesef şu an da yok. Ancak bunun için herhangi bir açıklamadan ziyade düşünüldüğünde kilo verdirmeye etken bir rol oynayacağı ise aşikârdır. Gerek içerisinde bulundurduğu bolca antioksidan gerekse zengin lif yapısı ile bireyde oluşturduğu tokluk hissi sayesinde kilo vermeye çalışan bireyler için güzel bir alternatif tüketim kaynağı olarak kullanılabilir.

Chia Tohumu Chia Nasıl Tüketilir Chia Tohumun Faydaları Chia Tohumu Kilo verdirir mi Chia tohumu nedir Chia Tohumu Chia Nasıl Tüketilir Chia Tohumun Faydaları Chia Tohumu Kilo verdirir mi Chia tohumu nedir Chia Tohumu C
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
"Benim işim gol atmak"
Üniversiteli öğrencilerden Barış Pınarı Harekatı'na destek
Üniversiteli öğrencilerden Barış Pınarı Harekatı'na destek