Minik mucitlerin atık malzemelerden elde ettiği projeler büyük ilgi gördü

Yeşilyurt Belediyesi ve Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Yeşilyurt ilçesindeki İlköğretim Okullarını kapsayan ‘Geri Dönüşümün Mucitleri Proje Yarışması’na katılan öğrencilerin yaptığı ilginç eserlerin yer aldığı serginin açılışı yapıldı. Far

Minik mucitlerin atık malzemelerden elde ettiği projeler büyük ilgi gördü

Yeşilyurt Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünün koordinesinde 5 Haziran Dünya Çevre Gününe özel olarak düzenlenen ‘Geri Dönüşümün Mucitleri Proje Yarışması’ ile ilköğretim çağındaki öğrencilerin atık malzemeleri kullanarak gözlem, sorgulama, araştırma, teknoloji ve tasarım için gerekli zihinsel süreçleri açığa çıkartması hedeflendi.


01 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen yarışmaya katılan toplam 130 öğrenci geri dönüşüm malzemelerini kullanarak hazırladıkları farklı projelerini yarışmanın jüri heyetine sundular. Jüri heyeti tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından dereceye giren öğrencilerin ödülleri düzenlenecek özel bir program ile takdim edilecek.
Öğretmenleri ve ailelerinin desteklerinin yanı sıra kendi özel çabalarıyla ilginç buluşların altına imza atan minik mucitlerin projeleri Malatya Park AVM’nin fuaye alanında beğeniye sunulurken vatandaşlar sergiye yoğun ilgi gösterdi.


Açılışta konuşan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan, çevre konusuna gösterdiği duyarlı yaklaşımlar ve hizmetlerden dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a teşekkürlerini sunarken, Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay ise, Projeyi düzenleyen Yeşilyurt Belediyesinin toplum ve insan sağlığına yaptığı yatırımların takdir edilecek seviyede olduğunu dile getirdi.


Malatya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Alican Bozkurt ise, “Çevre sağlığına verdiği önemden dolayı Yeşilyurt Belediyesine teşekkürlerimi sunuyorum. Biz de Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak ta 5 Haziran Pazartesi akşamı Ramazan etkinlikleri kapsamında Dünya Çevre Gününe özel bir program tertip edeceğiz. Programa tüm Malatyalılara davet ediyoruz” diye konuştu.


Proje yarışmasına katılan bütün öğrencileri tebrik eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat da, “Öğrencilerimizin toplum ve insan sağlığını yakından ilgilendiren böylesine güzel etkinliklere katılmaları, projeler sunması gelecek adına bizlere umut veriyor. Hedefimiz; çocuklarımızın geri dönüşüme katkı sağlayacak doğal kaynaklarımızı, çevremizi korumaları, enerjiden tasarruf etmeleri, en önemlisi onlardan sonra gelecek nesle kullanabilecekleri kaynak bırakmaları konusunda bilinçlendirmektir.

İnsan ve toplum sağlığını düşünmek, geleceğe yatırım yapmak yerel yönetimlerin asli görevidir. Yeşilyurt Belediyesi olarak çocuklarımızın erken yaşlarda sağlam bir eğitim anlayışına sahip olmaları için tüm imkanlarınızı seferber ettik. Bizler çocuklarımıza bu imkanları sunmalıyız ki çocuklarımız da kendi yeteneklerini ortaya çıkartabilsinler. Minik öğrencilerimizin hayal güçlerini kullanarak hazırlamış oldukları eserler, gerçekten görülmeye değer. Kendilerini tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.


Konuşmaların ardından serginin açılış kurdelesini kesip ‘hayırlı olsun’ temennisinde bulunan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a Mehmet Akif İlkokulu 3/B sınıfı öğrencisi Hayrünisa Aydın tarafından atık malzemelerden hazırlanmış çiçek hediye edildi.


Minik öğrenciye teşekkürlerini sunan Başkan Polat, geri dönüşümün insan ve toplum sağlığı için ne denli önemli olduğunu gözler önüne seren buluşları yakından incelerken, farklı bakış açıları ve yaklaşımlarıyla ilginç buluşları ortaya çıkartan öğrencileri tebrik ederek kutladı.


Sergiyi gezen vatandaşlar da küçük yaşlarda çevre sağlığı üzerine önemli projeler üreten minik öğrencilere övgüler yağdırdı.
Tamamı geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak yapılan eserler katılımcılar tarafından büyük beğeni aldı. Davetliler stantları gezerek öğrenciler tarafından hazırlanan geri dönüşüm projelerini inceledi.
Kağıt, plastik, cam ve metal kullanılarak yapılan Yağmur Suyu Arıtma ve Depolama, Hayalimdeki Çiftlik Evi, Yangın Söndürme Helikopteri başta olmak üzere ilgi çekici projelerin yer aldığı sergi 4 Haziran Pazar gününe kadar açık kalacak.


Geri Dönüşümün Mucitleri Proje Yarışması ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün ‘5 Haziran Dünya Çevre Günü’ resim sergisinin açılışına; Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Alican Bozkurt, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları, Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay, Yeşilyurt Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Çobanoğlu, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Geri Dönüşümün Mucitleri Proje Yarışması Yeşilyurt Belediyesi
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kayısı Fiyatlarında Artış Bekleniyor
Kayısı Fiyatlarında Artış Bekleniyor
Yeni Nesil Kirpik: YUMİ LASHES
Yeni Nesil Kirpik: YUMİ LASHES