Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri nelerdir ?

Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri nelerdir ? Meme kanseri tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir.

Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri nelerdir ?

Meme Kanseri Nedir?

Akciğer kanserinden sonra görülme sıklığı çok fazla olan kanser türlerinden biri olarak başlarda yer almaktadır. Kadınlarda görülme oranı çok yüksek olan bu kanser türü nadir de olsa erkeklerde de görülmektedir. Meme kanseri; memedeki süt bezlerinde ve üretilen sütü meme başına taşıyan kanallarda bulunan hücrelerde kontrollü olmayan biçimde çoğalma ve diğer organlara yayılma potansiyelli tümorel oluşumdur.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle meme kanserinde erken tanının çok önemli olduğunu ve erken tanı ile başarı oranının % 90 üzeri olduğunu söylememiz gerekmektedir. Meme kanserinin teşhis ve tanısında öncelikle evde herkesin yapabileceği basit elle yapılacak muayene önem arz etmektedir. Elle muayenede sertliğin hissedilmesi ya da ele gelen bir kitle, meme ucundan gelen kanlı ya da kansız bir akıntı, memede kızarıklık ya da portakal kabuğuna benzer görünüm, meme başının içeri çökmesi, meme başında renk ya da şekilde değişiklik, meme boyutunda ya da şeklinde bir değişiklik, meme bölgesindeki damarlarda  genişleme, koltuk altında şişlik gibi pek çok belirti bu kanser türünde kendini göstermektedir.

Meme Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Meme kanserinde önem arz eden en önemli risk faktörü değiştiremediğimiz faktörlerdir. Aile öyküsünde meme kanseri olması, yoğun meme dokusuna sahip olma, cinsiyet, yaş, erken adet görme, geç menopoza girme gibi faktörler meme kanserine yakalanma riskini arttıran faktörlerdir. Ayrıca değiştirebildiğimiz faktörler de mevcuttur. Hareketsiz yaşam, alkol ve sigara kullanımı, sağlıksız beslenme şekli, şişmanlık gibi.

Meme Kanseri Tanısında Kullanılan Yöntemler?

Belirtiler ve elle yapılan muayene doğrultusunda doktor çeşitli yöntemlere başvurarak tanı konusunda kesin bir sonuca ulaşır. Mamografi yani meme dokusunun röntgen ışınları ile incelenmesidir. Diğer bir tanı yöntemi Ultrasonografi yani ses dalgalarının kullanılması ile kist ya da kitle mi ayrımı yapılmasını sağlayan yöntemdir. Ayrıca Galaktografi, İnce iğne biyopsisi, Kalın iğne biyopsisi, Stereotaksik biyopsi, Stereotaksik işaretleme, Cerrahi biyopsi gibi tanı yöntemlerine başvurulur. Doktorlar bir yandan da bu kanser türünün yayılım gösterip göstermediği hususunda diğer bölgelere de bazı yöntemlere başvurarak bakarlar.

Meme Kanseri Tedavisi

Günümüz teknolojisi ile artık tedavi ve tanı yöntemi daha kolay hale gelmiştir. Meme kanseri tedavisindeki öncelikli amaç memenin korunmasına yöneliktir. Tedavi yöntemi hastalığın hangi evrede olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Standart tedavi yöntemleri Cerrahi tedavi, Radyoterapi, Kemoterapi, Hormonoterapi dir. Meme kanserinin yaygın olmasına karşın erken tanı ile başarı oranlarının çok yüksek olduğu unutulmamalı ve gerekli muayeneler yapılarak tedbir alınmalıdır.

 

meme kanseri sağlık kanser
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Malatya'da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Malatya'da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Mağarada teröristlere ait 5 ton yaşam malzemesi bulundu
Mağarada teröristlere ait 5 ton yaşam malzemesi bulundu