D Vitamini Nedir? D vitami Hangi besinlerde bulunur?

D Vitamini Nedir? D vitami Hangi besinlerde bulunur?

D Vitamini Nedir? D vitami Hangi besinlerde bulunur?

D Vitamini Nedir?

D vitamini yağda çözünen, kemiğin ana yapı taşı dediğimiz, kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında emilim ve kullanım etkisi olan son derece önemli bir vitamin türüdür. Kas gücünü, kas-sinir sistemi fonksiyonlarını, kemik yoğunluğu oluşumunu sağlayan D vitamini, bağışıklık sistemimiz için de önem arz eder.

D Vitamini Alım Yolları Nelerdir?

Vücudumuza D vitaminini iki şekilde alabilmemiz mümkündür. Ya güneş ışınlarının deri üzeri yağlara etki etmesiyle vücudun emdiği vitaminin üretilmesi ya da vücuda alınacak besinler ile takviye yolu.

D Vitamini Görevleri?

  • D vitamini kanda bulunan kalsiyum ve fosforu normal sınırda tutarak kemik erimesine karşı önlem alır.
  • Dişleri ve kemikleri güçlendirir.
  • Depresyon ve depresif etkilerden korur.
  • Bazı kanser türlerinden ve diyabetten korur.
  • Kalp damar sağlığı için koruyucudur.
  • Kas gücü ve dayanıklılığını sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

D vitamini eksikliği her yaş gurubunu etkileyen, ülkemizde de yaygın olan bir tür vitamin eksikliğidir. Yeterli güneş ışınlarına maruz kalmamak, kapalı iş ortamları, koyu ten rengi, yetersiz beslenme, yaşam koşulları, çölyak -chron -kistik fibroz gibi bazı hastalıklar, obezite, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, gebelik, vejeteryan beslenme gibi pek çok neden D vitamini eksikliğine neden olur.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliğini pek fark etmesek te vücut genelinde kemik ağrısı, kabızlık ya da ishal, kuvvet kaybı, kemik erimesi, saç dökülmesi, eklemlerde ağrı, yorgunluk hissi, depresif ruh hali, krapmlar, sürekli hastalanma, yaraların zor iyileşmesi, özellikle baş bölgesinde aşırı terleme, bağırsak sorunları, sırt ve bel ağrıları, unutkanlık, denge kaybı gibi semptomlarla kendini gösterir.

D Vitamini Eksikliğinde Hangi Hastalıklar Meydana Gelir?

Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları, alerjik birtakım rahatsızlıklar, sedef hastalığı, kolon – meme – pankreas gibi bazı çeşitli kanser türlerine, osteoproz, obezite ,raşitizm gibi pek çok hastalığa neden olmaktadır. D vitamini eksikliği kadar fazlalığı da çeşitli belirtiler ile kendini gösterir. Bulantı, kusma, kaşıntı, iştah kaybı gibi etkenler vücutta D vitamini fazlalığına bağlı olarak oluşur. Yani eksiklik kadar fazlalığın da zararlı olduğunu görmekteyiz.

D Vitamini Tedavisi

D vitamini tedavisi için doktor tarafından reçete edilen damla, ampül vs ile ilaç tedavisi uygulanır. Alınması gereken D vitamini miktarı yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterir. Belirtileri bazen fark etmek zor olsa da basit bir kan tahlili ile bu eksikliği belirleyebilir ve önleminizi alabilirsiniz.

 

 

d vitamini vitamin sağlık
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DG Sivasspor 3-0 Beşiktaş, Sivas Lige Ateşli Başladı
DG Sivasspor 3-0 Beşiktaş, Sivas Lige Ateşli Başladı
Çukurca'ya Moldovalı gelin geldi
Çukurca'ya Moldovalı gelin geldi