TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 08-05-2019 22:41   Güncelleme : 08-05-2019 22:48

Makine Mühendisliği Nedir? Makine mühendisi sınavları

Makine Mühendisliği Nedir? Makine mühendisi sınavları

Makine Mühendisliği Nedir? Makine mühendisi sınavları

Makine Mühendisliği Nedir?

Çeşitli ve farklı birçok makine, makine parçaları ve her türlü mekanik sistemi tasarlayan, üretim planını yapan, teknolojilerini geliştirip iyileştirme odaklı çalışan, mekanik sistemler arasındaki ilişkiyi inceleyen ve test eden mühendislik dalıdır.

Makine Mühendisliğinin Görevleri Nelerdir?

-Mekanik çizim yeteneği

-Düşük maliyet ile yüksek seviyede ürün kullanışlığı

-Üretilecek her türlü mekanik sistemin tasarımını yapmak

-Yöntem geliştirerek üretimde farklılık sağlamak

-Yapılan plan dahilinde üretilen mekanik sistemin uygulama aşamasını yürütmek

Makine Mühendisliği Bölümünü Tercih Etmek İsteyen Kişilerin Özellikleri?

Hayal etme ve tasarlama gücü yüksek, yaratıcı fikirlere sahip, Matematik-Fizik konularında başarılı, makine ve mekanik sistemler üzerinde çalışmayı seven, uzay ilişkileri yeteneğine sahip, teknik resim yapabilme ve el becerisi gelişmiş kimseler olmalıdırlar.

Makine Mühendisliği Eğitim Süresi

Eğitim süresi 4 yıldır. TYT sınavına girip barajı aşanlar 2. oturuma girmeye hak kazanırlar. 2. otum olan AYT de Sayısal Puan türünden gerekli puanı alanlar tercih de bulunabilirler.

Nerelerde Çalışabilirler?

İmalat sektöründe, ulaşım araçları yapımında, otomotiv sektöründe, tesisat ürünleri sistemlerinde kısacası makine-alet-ürün tasarım, geliştirme, planlama ve piyasaya sürme gibi her süreçte Makine Mühendisi rol alır. (MKE, ASELSAN, THY, DSİ, TSK gibi...)  Ayrıca KPSS ile devlete bağlı kurumlarda da görev alabilmektedirler. İsterlerse kendi işlerini de kurabilirler.

Makine Mühendisliği Maaşları?

Ortalama maaşları 3.000-4.000 TL arası değişmektedir. Tabi iyi derecede yabancı dillere sahip, yıllarca alanında tecrübe kazanmış, üst düzey makine mühendislerinin maaşları 8.000 TL yi rahatlıkla bulmakta hatta bazı kurumlarda bu rakamı da aşmaktadır.