Rahim Ağzı Kanseri nedir? Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri nelerdir.

Rahim Ağzı Kanseri nedir ? Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri nelerdir? Sağlık konusunda pek çok şeyi görmezden geliyoruz. İşte bunlar ilerde ciddi sıkıntılara yol açabiliyor. Bu hastalıklardan bir tanesi deRahim Kanseridir.

Rahim Ağzı Kanseri nedir? Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri nelerdir.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Diğer adı Serviks olan Rahim Ağzı Kanseri kadınlarda görülen kanser türlerinde ikinci sırayı almaktadır. %95 oranında HPV yani Human Papilloma Virüsü sebebiyle ortaya çıkmakta olan Rahim ağzı kanseri rahim ve döl yolunu birbirine bağlayan kısımda kanserli hücrelerin çoğalıp türemesi ile meydana gelir. Cinsel temas yoluyla bulaşan Serviks ilk aşamalarda pek belirti göstermez.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Erken dönemlerde kendini göstermeyen, gözle ya da jinekolojik muayene ile de teşhisi sağlanamayan Rahim ağzı kanseri Smear testi dediğimiz vajinal akıntı ile belirlenebilmektedir. Ya da Kolkoskop denen rahim ağzını yakınlaştırıp büyüten aletle far edilebilir ve kesin tanı için o bölgeden biyopsi alınarak sonuçlandırılabilir. Rahim Ağzı Kanseri genelde ileri safhalara gelince belirtiler gösterir. Örneğin; vajinadan kanlı akıntı gelmesi, cinsel ilişki sonrası kanama ve sırasında ağrı ya da lekelenme, genital bölgede siğil, pelvik bölgede ağrı gibi ilk safha bulguları vardır. İleri aşamalarda bu bulgulara ek olarak; idrar problemi, bacakta şişlik ve ağrı, kilo kaybı, kemik ağrısı, yorgunluk gibi belirtiler sayılabilir.

Rahim Ağzı Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

İlk cinsel ilişkinin çok genç yaşta olması, çok eşlilik, HPV enfeksiyonu geçirmiş kişi, sigara kullanımı, bağışıklık sisteminin zayıf olması, çok sayıda doğum yapan kişiler, sosyo ekonomik düzeyi düşüklüğü, ailede bu kanser geçmişinin bulunması, yüksek kilo gibi etkenler bu kanser türünde risk faktörü oluşturmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Nedir?

Rahim Ağzı Kanseri aşısı HPV enfeksiyonundan korunmada en etkili yöntemlerden biridir. Ülkemizde iki çeşit HPV aşısı mevcuttur. İlk cinsel deneyimi olmayan 11-12 yaş kız ve erkek çocukları aşılanmalı, ancak cinsel deneyim yaşamış olsa dahi 9-26 yaş aralığı kız ve erkeklere de aşı yapılabilmektedir. Ayrıca 43 yaşa kadar kadınlarda yaptırıldığı ve etkili olduğu da söylenmektedir. İkili ve üçlü dozlar halinde yapılan bu aşı yapılsa dahi rutin rahim ağzı kanser tarama testi yapılmaya devam edilmelidir.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi?

Rahim Ağzı Kanseri tedavisi en çok ilk aşamada yani erken evrede başarı göstermektedir. Kanserin derecesi ve hangi evrede olduğu tedavi yolunu seçmede önemlidir. Serviks kanserinin tedavisi lokal yani bir bölgedeki kanser hücresinin ortadan kaldırılması, cerrahi ya da radyasyon türü olan tedavi seçeneğidir. Bir diğer yöntem de sistemik yani kanserin yayıldığı diğer bölgelerin kontrolünün sağlanması amacı için uygulanan yöntemdir. Kemoterapi sistemik yöntem içerisinde yer alır. Tedaviden sonra tekrar oluşabilme ihtimali göz önüne alınarak rutin kontroller ve Smear testleri aksatılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki kanserde erken teşhis hayat kurtarıcı roldür.

 

 

rahim ağzı kanseri rahim ağzı kanseri nedir sağlık
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Malatya'da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Malatya'da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Mağarada teröristlere ait 5 ton yaşam malzemesi bulundu
Mağarada teröristlere ait 5 ton yaşam malzemesi bulundu