Çölyak Hastalığı Nedir? Çölyak hastalı belirtileri nelerdir?

Çölyak Hastalığı Nedir? Çölyak hastalı belirtileri nelerdir?

Çölyak Hastalığı Nedir?

Yaygın olmasına rağmen çok az bilinen ve yaşam boyu devam eden bir tür gıda alerjisidir. İnce bağırsağın Gluten e karşı kronikleşen hassasiyeti olan Çölyak hastalığı her yaşta görülebilmektedir. İnce bağırsakta bileşenlerine ayrılan gıdalar, kana bağırsak mukozası yolu ile karışırlar. Vücudumuzun yeterli gıda alımı ince bağırsakta çokça bulunan ve Villus çıkıntıları olarak isimlendirilen kıvrımlarla sağlanır. Çölyak hastaları Glutenli gıdalar tüketirlerse bağırsak mukozasında alerji nedeniyle Villus kıvrım ve çıkıntıları tahrip olarak küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe küçülür. Bu nedenle alınan gıda emilemez ve beslenme yetersizliği ile de bu hastalık belirtiler vermeye başlamış olur.

Çölyak Hastalığına Sebep olan Gluten Nedir?

Buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllarda bulunan elastik bir protein grubudur. Unlu mamüllerin yapısını sağlayan gluten, ekmek yapımında kullanılan hamurun ağsı yapısını oluşturur. Yani Gluten olmadan ekmek mayalanmaz ve de kabarmaz diyebiliriz.

Çölyak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Her yaş döneminde ortaya çıkabilecek olan çölyak hastalığının çocukluk dönemindeki en bilinen belirtisi büyüme geriliğidir. Kusma, gaz şikayeti, karın bölgesinde şişkinlik, iştah azlığı, kansızlık, kaslarda güçsüzlük, sinirlilik hali, ağızda meydana gelen aftlar, yaşına göre kilonun düşük olması, dışkıda anormallik, ciltte meydana gelen kaşıntı ya da döküntü, eklemlerde ağrı gibi belirtiler söz konusudur.

Çölyak Hastası Neler Tüketebilir?

Çölyak hastalığı ömür boyu devam eden bir diyetle rahatlıkla sürdürülebilen bir hastalıktır. Sadece dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Örneğin işlem görmüş gıda ve gluten içerikli ürünler tüketilmemelidir. Hatta bu ürünlerin yapıldığı fırın, kullanılan kaşık vs gibi araç gereçler de kullanılmamalı ve gluten içermeyen yiyecekler bu ortamlarda dahi bulundurulmamalıdır. Mısır, patates, fasulye, bezelye, nohut, mercimek gibi bakliyatları çok rahatlıkla tüketebilirler. Et, balık, süt, yumurta, her türlü meyve ve sebze de tüketilmesi serbest olan yiyecekler arasında yer almaktadır. Bal, zeytin, zeytinyağı, fındık, fıstık, ceviz, badem gibi çeşitlerde tüketilebilecekler arasında sayılmaktadır. Önemli olan aldığımız ürünün işlem görmemiş olmasıdır. Aldığımız her ürünün içeriğini kontrol etmemiz gerekmektedir. Bazen kullanılan bir dudak nemlendiricisinde bile Gluten içeriği bulunabilmektedir.

Çölyak Hastalığı Tanı ve Tedavisi

Bazen uzun yıllar belirti vermeyen bu hastalık yapılan bazı kan testlerinde çölyak hastalığına özgü antikorların bulunması ile tanıya yardımcı olur. Ama en doğru tanı yöntemi endoskopi yöntemi ile ince bağırsaktan alınan biyopsi ile belirlenir. Tanı konulduktan sonra ömür boyu sürecek sıkı bir diyet ile yani glütenden uzak olarak kişi rahatlıkla yaşamını sürdürebilir. Kişi değiştirdiği yaşam tarzı sayesinde verdiği kiloyu alır ve sağlıklı düzenli bir yaşama kavuşmuş olur.

çölyak hastalığı nedir çölyak hastalığı sağlık
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Malatya'da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Malatya'da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Mağarada teröristlere ait 5 ton yaşam malzemesi bulundu
Mağarada teröristlere ait 5 ton yaşam malzemesi bulundu