Menopoz Nedir?

Menopoz Nedir?

Menopoz Nedir?

Kadınlarda yumurtalamanın sona erdiği ve adetten kesildiği evre olarak adlandırılan bir dönemdir. Beraberinde getirdiği değişiklikler kişiden kişiye farklılık gösterse de bu evre, ileri yaş yani olgunluk dönemi kadınların yaşadığı bir süreçtir. Genelde kadınların stresle beklediği ve korktuğu menopoz dönemi gerekli bilgilendirme ile sağlıklı bir şekilde yönetilebilir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Adet düzensizliği, adetten kesilme, terleme, sıcak basması hissi, sinirlilik hali, yorgunluk, uyku düzensizliği, kilo alımı, göğüslerde hassasiyet, idrar kaçırma ya da sık idrara çıkma, deri kuruluğu gibi belirtiler sayılabilir.

Menopozla Vücutta Yaşanan Değişimler

Östrojen hormonunun azalması ve zamanla işlevini yitirmesi ile vücudun değişik bölgelerinde birtakım değişiklikler görülmeye başlar. Vücudun bazı bölgelerinde tüylenme azalırken yüz bölgesinde tüylenmenin artması, kemik erimesi, memede sarkma, idrar kaçırma, kabızlık ya da ishal, ürogenital sorunlar, vajinada kuruluk, duygusal travmalar yaşanan çeşitli değişimlerdendir.

Sağlıklı Bir Menopoz Dönemi İçin Neler Yapılmalı?

Kişinin bu doğal süreci kabullenmesi sağlıklı bir menopoz dönemi yaşaması için ilk sırada yer alan bir etkendir. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme tarzı, düzenli spor ve egzersiz yapmak, kilo kontrolünü sağlamak yaşam kalitesi için çok önemli faktörlerdir. Günlük alınması gereken kalsiyum alımı ve D vitamini bu süreçte arttırılmalıdır. Fizyolojik değişimlerle baş ederken psikolojik değişimler için de gerekli tedbirler alınmalıdır. Örneğin stresten uzak durmak ve pozitif bakış açısı en basitleri olarak sayılabilir. Özellikle bu dönemde tuz tüketimi azaltılmalı, kafein içeren maddelerden uzak durulmalıdır. Östrojen içeren gıda tüketimi önemli olup jinekolojik muayenenin de aksatılmaması gerekmektedir.

Menopoz Belirtileri Önlenebilir mi?

Genellikle menopozun olumsuz etkilerini azaltmaya çalışan kadınlara hormon tedavisi önerilir. Özellikle östrojen içerikli olumlu etkilere sahip bitkisel ürünler de gece sıcak basması ya da terleme gibi belirtileri azaltmaya yardımcı olur.

Menopoza Giren Kadınların Yaptırmaları Gereken Tetkikler

Kadın doğum uzmanı ile kişinin öyküsü dinlenir ve gerekli testler için hasta yönlendirilir. Eğer sakıncası yoksa hormon tedavisine gerekli tetkikler yapılarak başlanır. Bunun yanı sıra kişi belirli aralıklarla Smear testi, ultrason ile rahmin ve yumurtalıkların değerlendirilmesi, lipid profili, mamografi, kemik ölçümü, tam kan sayımı ve karaciğer fonksiyon testi, meme ultrasonu gibi bazı testlerin yapılması kişinin doğru yönlendirilmesi için gereklidir. Unutulmamalıdır ki bu bir süreçtir ve yaşam boyu devam eden bu süreç doğru yönetildiği taktirde hiçbir sorun yaşanmayacaktır.

 

menopoz nedir menopoz sağlık
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Malatya'da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Malatya'da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Mağarada teröristlere ait 5 ton yaşam malzemesi bulundu
Mağarada teröristlere ait 5 ton yaşam malzemesi bulundu