SAĞLIK
Giriş Tarihi : 11-05-2019 13:37   Güncelleme : 11-05-2019 13:37

Haşimato Nedir?

Haşimato Nedir?

Haşimato Nedir?

Genellikle ne yazık ki geç teşhis edilen Haşimato hastalığı kadınlarda daha fazla görülen bir hastalıktır. Tiroid hücrelerine bağışıklık sisteminin saldırması ile meydana gelir. Bağışıklık sisteminin vücudun kendi dokularına açtığı bu hastalık otoimmün hastalık olarak adlandırılır. Nedeni tam olarak bilinmeyen Haşimato da bağışıklık sistemi yanlışlıkla sağlıklı hücreleri yok eder.

Haşimato Belirtileri nelerdir?

İlk zamanlar pek belirti vermeyen Haşimato tiroid yetmezliğine neden olur. Adette düzensizlik, yorgunluk, kilo alımı, kabızlık ve şişkinlik hali, eklemlerde şişlik, saç dökülmesi, kabarık deri ve şiş bir yüz, ses kısıklığı, uyku apnesi, kolayca üşüme, hareketlerde kısıtlık ya da kolaylıkla yorulma, depresif durum, anksiyete gibi belirtileri sayabiliriz.

Haşimato Neden Olur?

Nedeni tam bilinmeyen Haşimato için virüs, genetik bir kusur, yaş, cinsiyet, kalıtım gibi durumlardan kaynaklanabileceği öne sürülmektedir.

Haşimatoda Zarar Gören Tiroid Bezi Nedir?

Boynumuzun hemen alt kısmında bulunup, kana ve vücudumuzdaki her dokuya tiroid hormonunu yeterli miktarda salgılanmasını sağlamaktadır. Vücudun ısınmasına yarayan ve de enerji sağlayan bu hormon ayrıca kalp, beyin gibi diğer organların sağlıklı çalışmasına da olanak tanır.

Haşimato Nasıl Teşhis Edilir?

Hekiminiz öncelikle karşılaştığınız belirtileri öğrenir ve gerekli gördüğü kan testlerini ister. Genelde bu hastalıkta ilk evrelerde tiroid hormonları normal değerlerdedir. Ancak yine de ileri dönemde TSH değerleri ölçülmeli ve teşhis böylece konulmalıdır. Doktor gerekli görürse ve kanda TPO bulunursa, TPO durumunu incelemek için ultrason ile tiroidin durumu incelenebilinir. Eğer boğaz bölgenizde elinize gelen bir beze varsa muhakkak doktora gitmelisiniz. Çünkü bu hastalık troid kanserine yakalanma oranını yükseltmektedir.

Haşimato Tedavisi Nasıldır?

Geniş yelpazeli bir tedavi uygulanabilmekte olan Haşimatoda eğer tiroid hormonu normal değerlerde ise kişi sadece takibe alınır. Hipotiroid varlığında ise haşimato ilaçları kullanılmaya başlanır. İlacı dozu aralıklarla yapılan testlere göre doktor tarafından ayarlanır. Ayrıca kişi düzenli egzersiz yaparak, iyot alımı sağlayıp doğru beslenirse de yaşam kalitesini artmış olacaktır. D vitamini, B 12 vitamini alımı oluşacak vitamin eksikliği için tedbir olacaktır. Bu dönemde bol sebze ve meyve tüketimi, bağışıklık sistemini güçlendirici ve sindirimi kolay besin tüketimi Haşimato ile mücadelede önemli faktörlerdir.