Reflü Nedir?

Reflü Nedir?

Reflü Nedir?

Günümüzde çok sık rastlanılan ve halk tabiriyle mide reflüsü yani Gastro Özofageal Reflü hastalığı (GÖRH) ileri safhalarda çok tehlikeli olabilecek bir hastalıktır. Alınan gıdaların ya da mide asidinin yemek borusunda bıraktığı hasara denilmekte olup uzun vadede yanma hissine neden olan bir durumdur. Yemek borusunun alt kısmında kapakçık tarzında bir sistem vardır ve mide içeriğinin yemek borusuna geçişini engeller. İşte bu mekanizmanın hasarı ile gevşeme meydana gelir. Asit ile yiyecekler yemek borusuna kaçarak ağza acı ekşimsi bir tat bırakır. Bu durum Reflü olarak tanımlanır ve genelde yemeklerden sonra olur.

Reflüde Belirtiler Nelerdir?

Birçok kişi Reflünün neden olduğu belirtileri yaşar ama Reflüden kaynaklı olduğunu bilmez.  Ağız kokusundan tutun da geçmeyen gıcık ve öksürüğe kadar pek çok belirti aslında Reflü olduğumuzun çeşitli bulgularıdır. Ağıza acı ya da ekşi sıvı gelmesi, ses kısıklığı, boğaza bir şey takılmış hissi, göğüs ağrısı, tekrarlayan astım nöbetleri, diş çürükleri, hıçkırık, bir türlü iyileşmeyen larenjit ya da farenjit gibi çeşitli semptomlar Reflü hastalığının belirtileri olarak sayılmaktadır.

Hangi Testler ile Reflü Teşhis Edilir?

Hasta öncelikle doktora şikayetlerini anlatır. Doktor ses tellerini endoskopik yöntemle inceler. Eğer gırtlağın arkasında herhangi bir kızarıklık ya da ödem varsa bu reflüyü düşündürür. Kişiye bu defa endoskopi yapılarak yemek borusundaki hasar tespit edilir. Diğer bir teşhis yöntemi de burundan içeri sokulan ve yemek borusu alt uçtan 5 cm civarı yukarda sabitleştirilen pH metre testi yapılmasıdır. Bu sayede 24 saat boyunca fışkıran asit ve asitin kaldığı süre belirlenmiş olur.

Reflüyü Hangi Yiyecekler Tetikler?

Öncelikle Reflüyü tetiklemekten ziyade iyi gelen besinlerin de olduğunu ve doktorunuzun söylediği bu gıdalar ile Reflüyü azaltabileceğinizi bilmeniz önemlidir. Gelelim Reflüyü tetikleyen gıdalara… Yağlı yiyecekler özellikle mideyi çok geç terk ettiği için şikayetleri arttırır. Ayrıca asit içeriğinden dolayı domates, portakal, limon ve bunların suları, greyfurt gibi gıdaların tüketimi yine Reflü şikayetini arttırır. Kızartılmış her türlü gıda, gazlı içecekler, nane, aşırı baharat ve acı içerikli yiyecekler, çikolata, kahve, cips, sarımsak ve soğan gibi pek çok yiyecek ve içecek Reflüyü arttırarak yaşam kalitenizin düşmesine neden olur. Sigaranın da Reflüsü olan hastaya son derece zararlı olduğunu söylememizde de fayda var.

Reflü Tedavisi

Reflü tedavisini alacağımız önlemler ile, yapacağımız doğru bir beslenme diyeti ile aşabiliriz. Örneğin yatarken yastığımızı yüksek tutmalı, verilen diyete uymalı,ideal kiloda kalmalı, sigara ve alkol tüketmemeli ve de yatmadan en az 2 saat önce yiyecek içecek durumunu bitirmeliyiz. Diğer bir tedavi yöntemi ise ilaçlardır. Mide asiditesini azaltan ya da mide içeriği yemek borusuna kaçsa dahi hasarı azaltan ya da önleyen çeşitli ilaçlar doktor tarafından reçete edilir. Son tedavi yöntemimiz ise cerrahi müdahaledir. Yapılan tüm tedavi yöntemlerine rağmen hasta düzelmedi ise ya da mide fıtığı oluştu, kapakçık mekanizması çok gevşedi ise hastaya yapılacak laparoskopik cerrahi ile hasta iyileştirilir.

 

reflü reflü nedir sağlık
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Malatya'da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Malatya'da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Mağarada teröristlere ait 5 ton yaşam malzemesi bulundu
Mağarada teröristlere ait 5 ton yaşam malzemesi bulundu