Anksiyete Nedir?

Anksiyete Nedir?

Anksiyete Nedir?

Anksiyete diğer adıyla Kaygı Bozukluğu olarak halk arasında çok yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Sayısı giderek artan hastalar genellikle yaşadıkları kaygının sebebini de bilmezler. Zaman zaman herkes günlük yaşamında kaygı durumları yaşamaktadır. Bu olağan süreç stresli durumlarda normaldir. Ancak herhangi tetikleyici bir etken olmadığı halde ortaya çıktıysa bu bir durum haline gelir. Tekrar gösteren düşünce ve endişeler artık Anksiyete olarak adlandırılıp tedavi edilmesi gereken bir durum halini alır.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Sosyal yaşamı sıkıntılı hale getiren Anksiyete hastalığı kişide çok güçlü bir şekilde yaşanır. Kişide gerginlik, huzursuzluk, kötü bir şey olacak hissi, kalp atışının hızlanması, terleme, göğüste sıkışma hissi, baş dönmesi, nefes darlığı, konsantre olamamak, çevreden kopmak istemek, ishal ya da kabızlık gibi sindirim sorunları, titreme, mide bulantısı, uyku bozukluğu, ağlama isteği gibi birçok belirti gözlenebilmektedir. Aslında çoğu zaman kişi bu endişe ve kaygının yoğun yaşandığının farkındadır. Ancak bu durumu kontrol edemez.

Anksiyetede Risk Faktörleri Nelerdir?

Anne ve babası ayrılmış kişi, çocukluk döneminde istismara uğrayan, çocukluk çağından itibaren stresli yaşam olaylarına maruz kalan, aile öyküsünde psikolojik rahatsızlık bulunan, son derece duyarlı olan kişiler Anksiyete hastalığına yakalanma oranı yüksek kişiler olarak sıralanabilir. Ayrıca Anksiyete erkeklere oranla kadınlarda daha yaygındır. Bilinmesi gereken önemli bir konu da çocukluk döneminin yaşanan kaygı ve endişe durumu ile çok yakın ilişkili olduğudur.

Anksiyete Türleri Nelerdir?

  • Sosyal fobi yani insanlar tarafından küçük düşürülme ya da eleştirilme, yargılanma gibi durumları yaşama korkusu.
  • Yaygın anksiyete bozukluğu ise en sık rastlanan anksiyete türüdür. Kontrol edilemeyen ve süreklilik hali gösteren kaygı durumudur.
  • Diğer bir tür ise Panik ataktır. Bu durumda kişi yoğun bir boğulma ya da kalp krizi geçiriyormuş hissini yaşar ve aşırı terleme, nefes alamama, hızlı kalp atışı gibi belirtiler ile kendini gösterir.
  • Travma sonrası stres bozukluğu da olayı yeniden yaşama hissi veren bir anksiyete türüdür.
  • Agorafobi anksiyete türünde, hastalar ona panik atak yaşatacağı düşündüğü yer ve durumlardan kaçınma ve uzak kalmaya çalışırlar.
  • Son olarak Obsesif Kompulsif Bozukluk olan OKB li hastalar kaygılı düşünce ve durumlarda kendilerini rahatlatmak için takıntılı denecek düzeyde çeşitli tekrarlarda bulunurlar. Mikrop korkusu nedeniyle sık sık temizlik yapma, simetri takıntısı ile sürekli eşyaları düzeltme, kuşku korkusuyla sürekli kapıyı, tüpü vs kontrol etme durumu örnekler olarak verilebilir.

Anksiyete Tedavisi

Anksiyete tedavisi genelde iki şekilde yapılmaktadır. Psikoterapi ya da ilaç tedavisidir. Amaç kaygı seviyesini düşürerek kontrolü sağlamak ve kişinin yaşam kalitesini yükseltmektir. Bir Psikiyatri uzmanına başvurarak gerekli tanı ile tedavi şeklinize yön vermeniz mümkündür.

 

 

anksiyete anksiyete nedir sağlık
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emeklilerin Zamlı Maaşı Yatmaya Başlıyor;Kim Ne Kadar Alıcak,Hangi Gün Alacak ?
Emeklilerin Zamlı Maaşı Yatmaya Başlıyor;Kim Ne Kadar Alıcak,Hangi Gün Alacak ?
Malatya’da Bıçaklı Kavga:1 Yaralı!
Malatya’da Bıçaklı Kavga:1 Yaralı!