Depresyon Nedir?

Depresyon Nedir?

Depresyon Nedir?

Kendi başına sağlığa zarar veren psikolojik bir rahatsızlık olan Depresyon başka hastalıkların da tetikleyicisi olabilmektedir. Duygu durum bozukluğu olan Depresyonda genellikle kişi boş bir ruh hali, mutsuzluk ve hayata karşı bir isteksizlik durumu yaşar. Genelde insanlar yoğun koşuşturmaca olan hayatlarından ya da başka nedenlerden dolayı Depresyonda olduklarının bile farkına varmazlar. Depresyon tedavisi mümkün olan çeşitli tiplere sahip bir hastalık olarak sadece ülkemizde değil dünyada da oldukça yaygındır.

Depresyonda Risk Faktörleri Nelerdir?

Fazla alkol tüketen bireyler, büyük kayıp veren kişiler, kalıtsal yatkınlık, bazı hastalıklar, alınan bazı ilaçlar, ekonomik sorun yaşamak, evlilik ve aile sorunları, boşanma gibi stresli olaylar, menopoz ve antropoz dönemleri, madde bağımlılığı, lohusalık ve gebelik dönemleri gibi faktörler Depresyon için risk oluşturur.

Depresyon Belirtileri

 • Değersiz hissetme ve isteksizlik
 • Duygu kontrolünü sağlayamama
 • Kiloda artış ya da azalma, iştah durumunda azalma ya da artış
 • Sosyal ilişkilerden uzak durma isteği ve günlük yaşamdan zevk alamama
 • Uyku düzeninde yaşanan bozukluklar
 • Dikkat dağınıklığı
 • Nedeni belli olmayan fiziksel ağrılar yaşama
 • Ölümü ya da intiharı düşünme
 • Kendini çaresiz hissetme
 • Halsizlik ve hareketlerde yavaşlama
 • Sürekli kendini suçlu görme…

Depresyon Türleri Nelerdir?

Depresyon farklı türlerde kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Ancak biz yaygın ve genel olan 2 türden bahsedeceğiz. İlk olarak Majör ya da diğer adıyla Klinik Depresyonu ele alalım. Majör Depresif Bozukluk; en şiddetli etkiye sahip olan depresyon türüdür. Kişi günün çoğunda kendini depresif hisseder ve belirtileri çok yoğun duygularla yaşar. Çalışmak istemez, halsizdir, aktivitelerden zevk almaz, sürekli uyku problemi yaşar, kararsızlık ve odaklanamama gibi sorunlar yaşar. Diğer tür ise Kalıcı Depresif Bozukluk (Kronik / Distimi) yani hafif ama kronik bir depresyon türüdür. İlgisizlik, umutsuzluk, düşük benlik algısına sahip kişilerdir. Genellikle hep şikayet eder ve eleştirilerde bulunurlar.

Depresyon Tedavisi Nasıldır?

Depresyon tedavisinde genelde ilaç ile psikoterapi beraber yürütülür. Ve bu durumda başarı oranı daha yüksektir. Depresyonda olan kişi yaşam tarzını değiştirerek de tedavisine yardımcı olabilir. Spor yaparak dengeli ve düzenli beslenerek ve de uyuşturucu, alkol gibi maddelerden uzak durarak semptomları azaltabilir sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

 

 

 

depresyon depresyon nedir sağlık
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Malatya'da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Malatya'da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Mağarada teröristlere ait 5 ton yaşam malzemesi bulundu
Mağarada teröristlere ait 5 ton yaşam malzemesi bulundu