SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-05-2019 09:04   Güncelleme : 14-05-2019 09:04

Panik Atak Nedir?

Panik Atak Nedir?

Panik Atak Nedir?

Bir tür anksiyete bozukluğu olan Panik Atak; aniden ortaya çıkan zaman zaman da tekrarlayarak kendini gösteren korku ve yoğun sıkıntı nöbetleridir. Yaşam kalitesini önemli derecede bozan bu atak ortalama 5 ile 20 dakika aralığında sürebilmektedir. Kişi bu sırada yoğun bir şekilde öleceğini düşünecek kadar korku yaşar ve bu hisle birlikte nefes alamadığını düşünür. Ayrıca kalp krizi geçiriyormuş hissi veren bu durumun belirli bir nedeni de yoktur.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

  • Nefes darlığı, boğuluyormuş hissi
  • Göğüste ağrı hissi, göğüste sıkışma
  • Baş dönmesi, baygınlık hissi
  • Mide bulantısı, terleme ve titreme
  • Kalp atış sayısının artması
  • Kalp atışlarını fazlasıyla duyumsama
  • Sıcak basması ve yoğun ölüm korkusu
  • Uyuşma ve karında kramp

Kontrolünü kaybetme ve yardım alabilmenin zor olduğu yerlerden uzak durma

Panik Atak Esnasında Ne Olur?

Kişi yoğun bir korku yaşadığı için nefes alıp verme sayısı düzensizleşir. Bu durumu yaşayan kişi ihtiyacı olmadığı halde fazla oksijen aldığı için geçici vücut dengesi bozukluğu yaşar. Kandaki karbondioksit ve oksijen dengesi bozulduğu için de karıncalanma, baş dönmesi vb durumlar yaşanır. Yani dakikalar içinde atak zirveye ulaşır.  Kişi bayılacağım, öleceğim, kontrolümü kaybediyorum ya da kalp krizi yaşıyorum gibi hisleri duyumsadığı için daha fazla korkar ve nefes alışı daha da düzensiz hale gelir. Genelde kişiler bu panik atak sonrası kendilerini yorgun ve yıpranmış hissettiklerini belirtirler. Panik atağı bir defa yaşayan bir daha yaşayacağı korkusunu taşır ve yardım alabileceği yerlere yakın durur. Örneğin sürekli hastane yakınlarında olma isteği duyan kişiyi söyleyebiliriz. Ayrıca bazen tetikleyici bir şey olmadığı halde bu yoğun ve dikkati bedene toplama durumunun yaşandığını da belirtmemiz gerekmektedir.

Panik Atak Esnasında Ne Yapabiliriz?

Nefes egzersizi yapmak bizi rahatlatacaktır. Gözlerinizi kapatarak nefesinize odaklanın. İçinizden beşe kadar sayarak burnunuzdan derince bir nefesi içinize çekin. Aldığınız nefesi beşe kadar sayarak içinizde tutun. Daha sonra yine beşe kadar sayarak yavaşça tuttuğunuz nefesi ağzınızdan bırakın. Rahat bir vücut pozisyonunda olmak da bu esnada çok önemlidir. Yani göğüs kafesini kapatmayacak bir pozisyonda durmak gerekmektedir.

Panik Atak Tedavisi Nasıldır?

Yaşamımızda yapacağımız bazı değişiklikler ile bu süreci kolaylaştırabiliriz. Düzenli nefes egzersizleri yapmak, kafein içeren ürünleri tüketmemek gibi…  Genellikle ilaç tedavisi ve psikoterapi ile Panik Atak tedavisi başarı ile gerçekleştirilir.