Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu (RLS) Nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu halk arasında yaygın olan bir tür bacaklarda hareket huzursuzluğudur. Tam olarak tanımlamak gerekirse; kişilerde genellikle geceleri ortaya çıkan, istirahat halinde etki gösteren bacakta uyuşma, karıncalanma, huzursuzluk şikayetleri ile ayağı hareket ettirme hissine neden olan bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Yaygın bir sinir sistemi hastalığı olarak da bilinir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

İstemsizce bacakları hareket ettirmeye neden olan bir dürtü, uzanırken ya da otururken yani dinlenme pozisyonlarında başlayan şikayetler, bacaklarda özellikle geceleri seğirme-zonklama-uyuşma-karıncalanma-yanma ya da soğuma hissi oluşması gibi belirtiler saymamız mümkündür.  Bacakları hareket ettirince kişi rahatlama hisseder. Kişiden kişiye semptomların görülme sıklığı ve şiddeti de değişmektedir. Bazen belirtiler belirli bir süre ortadan kaybolur bir süre sonra daha şiddetle tekrar ortaya çıkar. Kişinin bu belirtileri muhakkak ciddiye alması ve doktora gitmesi gerekmektedir.

Peki Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

Genelde 40 yaş öncesi görüldüğünde genetik olduğu söylenir.  Beyindeki Dopamin dengesizliği, parkinson ve alzhmeir gibi hastalıklar, demir eksikliği, periferik nöropati, diyabet ve böbrek yetmezliği, hormonal birtakım bozukluklar, alkol ve madde bağımlılığı, kullanılan birtakım ilaçlar Huzursuz Bacak Sendromunda risk faktörleri olarak sayılabilir. Bu faktörler hastalığı alevlendirici etkilere sahiptir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Nörolojik ve fiziki muayene yapılır ve aile öyküsü ile kullanılan ilaçların listesi doktor tarafından not edilir. Aslında bu hastalığın kesin bir tedavi şekli yoktur. Ancak bu hastalığa sebep olan alt nedenleri tedavi ederek ve bir takım ilaçlar kullanarak semptomları ciddi anlamda giderebiliriz. Örneğin demir eksikliği, vitamin eksiklikleri gibi nedenler tespit edilerek tedavi edilmelidir. Yaşam boyu süren bu rahatsızlık dönem dönem ortadan kaybolabilir. Çeşitli ilaçlarla bulguları hafifletmek ve uyku kalitesini arttırmak amaçlanır. Kişilere bacak egzersizleri önerilir. Düzenli egzersizlerin hafif ve orta şiddette yapılması tavsiye edilir. Aslında Huzursuz Bacak Sendromu tedavi edilmezse genel anlamda ciddi bir komplikasyona neden olmaz. Ancak kişi uykusunu alamadığı için halsizlik, iş ya da okulda performans düzeylerinde düşüklük, hafıza bozukluğu, ruhsal birtakım bozukluklar yaşayabildiği gözlenmiştir. Bu nedenle hastalık kontrol altına alınmalı ve öncelikli olarak uyku düzeni sağlanmalıdır.

huzursuz bacak sendromu sağlık huzursuz bacak sendromu nedir
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Malatya'da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Malatya'da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Mağarada teröristlere ait 5 ton yaşam malzemesi bulundu
Mağarada teröristlere ait 5 ton yaşam malzemesi bulundu