SAĞLIK
Giriş Tarihi : 15-05-2019 21:51   Güncelleme : 15-05-2019 21:51

Ms Hastalığı Nedir?

Ms Hastalığı Nedir?

MS Hastalığı Nedir?

Multiple Skleroz denilen MS, merkezi sinir sistemi ile ilgili bir hastalıktır. Beyin, omurilik ve göz sinirlerinde ataklar şeklinde meydana gelir. Bağışıklık sisteminin sinirlerin dış yapısına zarar vermesiyle ortaya çıkan bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu MS hastalığı vücudun temel fonksiyonlarında ciddi sorunlara neden olur.

MS Hastalığının İlk Belirtileri Nelerdir?

Hastalar genellikle kol ya da bacakta oluşan kuvvet kaybı ile doktora başvururlar. Her hastada farklı belirtiler gösterse de bu belirtilere ek olarak ilk zamanlarda bulanık görme, çift görme, denge problemi, halsizlik gibi belirtiler kişiyi doktora gitmeye sevk eder. Bu belirtilerin 24 saat sürmesi MS atağı olarak değerlendirilir.

MS Hastalığının Genel Belirtileri Nelerdir?

Bir veya birden fazla uzuvda güç kaybı ve uyuşukluk, kısmi ya da tam görme kaybı yaşanması, yürüme zorluğu ve denge kaybı, konuşma bozukluğu, vücudun bazı kısımlarında karıncalanma hissi, duyu kaybı, idrar yapmada zorluk, cinsel işlev sorunları gibi bulgular MS hastalığının belirtileridir.

MS Hastalığında Risk Faktörleri Nelerdir?

Genetik faktörler, cinsiyet (kadınlarda daha fazla), virüslere maruz kalma, bazı otoimmün hastalıklar, çevresel faktörler, sigara kullanan kişiler gibi saydığımız bu durumlarda risk daha yüksektir.

MS Hastalığı Teşhis Yöntemleri

Aslında bu tanıyı koymak zor ve zaman alıcı bir süreçten oluşur. Olası diğer hastalıkları da göz önüne alan doktorlar nörolojik muayene ederek hareket, refleks, görme gibi becerilerimizin ne derecede etkilendiğini kontrol ederler. MRI beyin ve omurilik hakkında önemli bilgiler veren bir yöntem olarak teşhis aşamasında kullanılır. Uyarılmış Potansiyeller yani sinirlerin ileti hızlarını ölçen testlerdir. Görme ile ilgili sinirler, İşitme ile ilgili sinirler, Kol ve Bacaklardaki duyusal sinirleri inceleyen testler kişiye yapılır. Eğer bu yöntemlerle tanı konulamazsa beyin omurilik sıvısından numune alınarak teşhis konulur.

MS Hastalığı Tedavisi

Bilinenin aksine öldürücü bir hastalık olmadığını söylememiz gerekmektedir. Ayrıca doğuma ve doğurganlığa da engel değildir. Tedavide atak için kullanılan çeşitli ilaçlar mevcuttur. Ayrıca atakların tekrarını önleyen ve beyinde yeni plak oluşumunu engelleyen ilaç tedavileri ile de koruyucu tedavi uygulanmış olur. Uygulanan koruyucu tedavi ataklarda oldukça etkilidir. Fizyoterapi, vücut direncini arttıran beslenme, aşırı stres ve yorgunluktan uzak bir yaşam gibi faktörlere dikkat edildiği takdirde normal bir yaşam sürdürülebilir.