Folik Asit Nedir?

Folik Asit Nedir?

Folik Asit Nedir?

Folik Asit B grubu vitaminlerinden olup hücre büyümesi, bölünmesi ve DNA hasarlarının onarımı açısından önem taşıyan bir vitamindir. Kan hücrelerinin ve sinir sistemi dokularının oluşum ve gelişiminde önemli rol oynar. Metabolizma ve sinir sistemi dokularının oluşumunda önemli olan Folik Asit sağlıklı bir yaşam için son derece önemlidir.

Folik Asit Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Folik Asidin az olması ile Anemi ortaya çıkar. Her Anemi türünün kendine özgü belirtileri vardır. Ancak genel olarak sıralanabilecek bazı belirtiler vardır. Bunlar; halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, baş dönmesi, baygınlık, kırmızı ve ağrılı bir dil, solgun görünüm ve depresyon gibi bazı belirtilerdir.

Folik Asit Eksikliği Neden Olur?

Böbrek ve karaciğer sorunları nedeniyle çok sık tuvalete çıkarak folik asit kaybetmek, vücudun folat emilimi yapmasına engel olan bazı hastalıkların varlığı, kanser hastalığı, kan veya dolaşımla ilgili hastalıklar, folik asit ve B12 yönünden zengin yiyecekler tüketmemek, hamilelik gibi durumlar Folik Asit Eksikliğine neden olur.

Hamilelikte Folik Asit Neden Kullanılır?

Hamilelik öncesi ve hamilelik boyunca alınan folik asit takviyesi bebek için son derece önem arz etmektedir. Bebeği omurga ve beyinde oluşabilecek hasarlardan korur. Omurganın açık kalması, beynin kafatası kemiğinin dışına çıkması, beyin kafatası kemiklerinde eksiklik, beynin gelişmesi ile ilgili türlü rahatsızlıkların görülme oranını azaltır. Bebeği yarık dudak, yarım damak, düşük doğum ağırlığı, erken doğum ve düşüklüğe karşı korur. Ayrıca merkezi sinir sistemi hastalıklarına karşı önleyicidir.

Folik Asit Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Koyu yeşil yapraklı sebzeler oldukça Folik Asit yönünden zengindir. Ispanak, maydanoz, marul, brokoli, bezelye gibi sebzeler de Folik Asit içerir. Ayrıca tahıllar, kuşkonmaz, portakal, limon, mandalina, greyfurt, mercimek, kuru fasulye, karnabahar, kereviz, mısır, avokado, pancar gibi gıdalar da Folik Asit içermektedir.

Folik Asit Eksikliğinin Tedavisi

Folik Asit yetmezliğine bağlı anemi durumunda doktor genellikle folik asit tabletlerini reçete eder. Eğer B12 vitamini ya da folat yetmezliğinden anemi oluşmuş ise günlük beslenmenizde bu yönden zengin gıdaların tüketimi önerilir. Et, yumurta, süt, bezelye, nohut, brüksel lahanası, bezelye gibi gıdaların tüketimi gibi… Folik asit eksikliği doğumsal anomalilere, kalp ve akciğer problemlerine, Alzheimer hastalığının görülme oranına, Parkinson hastalığına, kolon ve meme kanseri gibi kanser türlerine yakalanma oranını artırır. Bu yüzden tedavi edilmesi bizleri birçok sağlık sorunlarından koruyacak ve gelişimsel her türlü bozukluğun bir nebze olsun önüne geçmemizi sağlayacaktır.

folik asit sağlık folik asit nedir
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Malatya'da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Malatya'da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı
Mağarada teröristlere ait 5 ton yaşam malzemesi bulundu
Mağarada teröristlere ait 5 ton yaşam malzemesi bulundu