Disfaji Nedir?

Disfaji Nedir?

Disfaji Nedir?

Yutma Güçlüğü olan Disfaji; kişinin katı ya da sıvı gıdayı yutarken ciddi sorun yaşaması durumudur. Yutma güçlüğü her kişide farklı şekilde yaşanabilmektedir. Yani bazı kişilerde sadece sıvı tüketiminde bazı kişilerde sadece katı gıda tüketiminde meydana gelirken bazılarında ise her ikisinin tüketiminde de yutma güçlüğü yaşanmaktadır. Bazı kişilerde bu sorun büyük olmasa da bazı kişilerde yutmak neredeyse imkansız hale gelir. Aslında çoğu kişi bu durumu yaşar ancak anlamlandıramaz. Her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır.

Disfajinin Nedenleri Nelerdir?

Gıdaların çok hızlı ve tam çiğnenmemesi sebep olabilmektedir. Ağız, diş, dil, bademcik ve yutağın enfeksiyonunda, ağız ve yutak bölgesinde aftlar çıkması durumunda Disfaji görülebilmektedir. Ayrıca yutma organlarında tümör olması,  beyin ve sinir sistemi hastalıkları, doğumsal bazı rahatsızlıklar, kas hastalıkları, psikolojik etkenler gibi durumlar Disfaji nedenleri arasında sayılmaktadır.

Disfaji Belirtileri Nelerdir?

Yiyeceklerin boğaza takılması hissi, yutma sırasında ağrı, öksürük, ses kısıklığı, içeceklerin boğaza takılması hissi, göğüste ağrı, boğulma hissi, bir şey yer içerken boğazı temizleme hissi duymak, yetersiz beslenmeden dolayı kilo kaybı, midede ekşime gibi belirtileri olan bir hastalıktır.

Disfaji Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Bazı testlerin yapılması hastalığın tanı aşaması için çok önemlidir. Örneğin yapılan Baryumlu Yemek Borusu Grafisi ile kişiye baryum solisyonu içirilir ve röntgenle yemek borusu daha iyi görüntülenir. Ayrıca Dinamik yutma çalışması yaptırılır. Endoskopi ve manometri testleri de yapılarak teşhis aşamasında kullanılır. Manometri; yutma esnasında yemek borusundaki kasılmaların ölçümlerini sağlar.

Disfaji Nasıl Tedavi Edilir?

Yutma zorluğunun türüne ve nedenine göre tedavi değişkenlik gösterir. Eğer tümör varsa yemek borusunun bu tümörden temizlenmesi için ameliyat yapılır. Vücut duruşu ve çeşitli egzersizlerin yapılması da tedavide önemli seçeneklerdir. Ayrıca Balon bağlı endoskopi ile de özofagus darlığı giderilmesi amaçlanır. Mide asidi varsa bu sırada ilaç tedavisi de uygulanabilir. Doktor, yutma zorluğu şiddetli ise beslenme tüpü kullandırır. Tedavinin yanı sıra önlem ve koruyucu tedbirler önemlidir. Genellikle özel sıvılardan oluşan sıvı içeren diyetler uygulanmaktadır. Yani genel olarak yutkunma güçlüğü sebebini ortadan kaldırırsak tedaviyi uygulamış oluruz.

 

disfaji nedir disfaji sağlık
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Traktör ile pikap çarpıştı: 3 yaralı
Traktör ile pikap çarpıştı: 3 yaralı
Malatya'da yangın
Malatya'da yangın