SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-05-2019 21:51   Güncelleme : 14-04-2020 02:55

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi genellikle yetişkinlik döneminde ortaya çıkan bir durumdur. Mevsimsel değişiklik, stres faktörü, hormanal bozukluk gibi pek çok etken saç dökülmesinde etkendir. Ancak uzun süren saç dökülmeleri yaşanıyorsa bu ciddi bir sorundur. Ve ciddi hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Gün içerisinde ortalama 100 ya da 150 tel saç kaybı yaşanması normal kabul edilen bir durumdur. Kişi eğer daha fazla bir saç kaybı gözlemliyorsa muhakkak bir Dermatoloğa başvurmalıdır.

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Stres en önemli etkendir. Stres ve depresyona bağlı, kozmetik ürün kullanımı, hamilelik süreci ya da doğum sonrası dönem, kemoterapi alan kişiler, genetik faktörler, hormonal problemler, yanlış beslenme, vitamin ve mineral eksikliği, sedef-mantar-egzema gibi deri hastalıkları, diyabet-romatizmal hastalıklar-anemi gibi çeşitli hastalıkların varlığı, bazı ilaçların kullanımı, fiziksel travma gibi pek çok faktör saç dökülmesinin sebebi olarak sıralanabilir.

Saç Dökülmesini Nasıl Önleyebiliriz?

Protein içerikli bir beslenme düzeni, gerekli vitamin ve mineral alımı, düzenli uyku, sigara ve alkol tüketmemek, hazır gıdalardan uzak durmak, saça maşa-röfle-fön gibi işlemlerin uygulama sıklığını önemli derecede azaltmak, folik asit içerikli gıda tüketimi, saç tipine uygun ürün kullanımı ve stresten uzak durmak gibi önlemlerle saç dökülmenizi azaltabilir hatta engelleyebilirsiniz.

Kadın ve Erkeklerde Saç Dökülmesi

Kadınlarda; menopoz, hamilelik, doğum, doğum kontrol hapı ve birtakım hormonal dengesizlikler saç dökülmesine sebebiyet verir. Ayrıca saçı yıpratan işlemler yaptırmak da yani röfle, maşa gibi işlemler saçı zayıflatır ve yıpratarak dökülmesini kolaylaştırır.

Erkeklerde; önemli bir hormon olan DHT düzeyinde yaş ile beraber yükselme görülmesi en önemli etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hormonun yükselmesi saçta şiddetli dökülmeye neden olmaktadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç dökülmesinin pek çok türünde tedavi mevcuttur. Öncelikle doktorun saç dökülmesine neden olan etmeni bulması gerekmektedir. Herhangi bir vitamin eksikliği ya da hormonal bir durum mu diye gerekli kan testleri yapılır. Hastada eğer deri hastalığından şüphelenilmişse ve gerekli görülürse cilt biyopsisi de yapılabilmektedir. Doktor nedeni saptadıktan sonra uygun tedavi yöntemine başlar. Hafif ya da orta şiddetli bir dökülmede önce ilaç tedavisine başvurulur. Diğer bir tedavi yöntemi de Mezoterapidir. Yani saçlı deriye doğrudan vitamin, antioksidan ve mineralin enjekte edilmesi durumudur. Seanslar şeklinde uygulanan bu yöntemde ağrı ya da acı duyulmaz. PRP saç tedavisi de genellikle kalıtsal nedenli saç dökülmesinde uygulanır. Bu yöntemde kişinin kanı alınarak belirli işlemlere tabii tutulur ve saç dökülmesinin yoğun olduğu bölgeye enjekte edilir. Son olarak da saç ekimi yönteminden bahsetmek gerekirse, bu yöntem genellikle erkek tipi saç dökülmelerinde uygulanır. Kellik gibi bir durum söz konusu ise bu yöntem kalıcı ve kesin bir tedavi yöntemidir.