Periferik Arter Hastalığı Nedir?

Periferik Arter Hastalığı Nedir?
Bu içerik 219 kez okundu.

Periferik Arter Hastalığı Nedir?

Arter demek atar damar demektir. Kalpten kanı vücuda taşıyan damarlardır. Periferik Arter hastalığı da atardamar tıkanıklığı anlamına gelmektedir. Damarların kireçlenmeye bağlı olarak zamanla daralması ve damarın beslediği bölgeye yeterince kan götürememesi durumunda meydana gelir. Damardaki kireçlenme kolesterol yani kandaki bir çeşit yoğun yağdan meydana gelmektedir. Bu da halk arasında bacak atardamar rahatsızlığı olarak bilinen Periferik Arter Hastalığına neden olur.

Periferik Arter Hastalığı Neden Olur?

Sinsice ve yavaşça ilerleyen bu hastalık erken teşhis edilmediği takdirde uzuv kaybına kadar ilerleyebilecek tehlikededir. Başlıca nedeni damar tıkanıklığıdır. Diğer nedenler; sigara, hipertansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, aşırı kilolu olmak, hareketsiz bir yaşam, kalp hastalığı, inme, damar duvarlarının iltihaplanması, genetik gibi faktörlerdir.

Periferik Arter Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

İlk zamanlarında herhangi bir belirti vermez. Zamanla ilerleyince de yürüme sırasında bacakta ağrı şeklinde belirti verir. Eğer hastalık ilerlediyse belirtiler dinlenme esnasında da kendini ağrı şeklinde ortaya çıkartır. Kişi sırtüstü yatmakta zorluk çeker. Bacaklarda uyuşukluk, bacakta soğukluk hissi,  kuvvet kaybı, ayaklarda ve parmak uçlarında görülen iyileşmeyen yaralar, ayak ve bacakta renk değişimi ve çok ileri safhasında artık kangrene kadar giden belirtileri mevcuttur.

Periferik Arter Hastalığında Tanı Nasıl Konulur?

Tanı aşamasında hastanın şikayetleri ile birlikte hastada var olan diyabet, kilo sorunu ya da sigara tüketimi gibi durumlar gözlemlenir. Ayrıca ailede de bu hastalığın var olup olmadığı öğrenilir. Bu etkenlerle birlikte tanı için şüphe Periferik Arter Hastalığı üzerine yoğunlaşır. Kesin tanı için Renkli Doppler, Ultrason, MR Anjiyo, BT Anjiyo ve Klasik Anjiyo uygulanarak uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Periferik Arter Hastalığı Tedavisi

Doktor öncelikle bu hastalığın altında yatan nedenleri kontrol atına almaya çalışır. Ayrıca tedavinin olumlu sonuçlanabilmesi için hastanın kesinlikle sigara kullanmaması gerektiğini belirtir. Gelişen teknolojinin tabii ki tıp dünyasına katkısı da yadsınamayacak düzeydedir. Bu sayede pek çok tedavi yöntemi mevcuttur. Eğer hastalık ileri boyutta değil ise ilaç tedavisi de yeterli olabilmektedir. Ama ilerleyen durumlarda tıkalı olan damara müdahale edilmesi gerekmektedir. Aterektomi ile damardaki kireç temizlenir, balon anjioplasti ve stent anjioplasti yöntemleri damarların genişletilmesini sağlar. Ancak bazı vakalarda cerrahi yöntemlere başvurulur. Cerrahi by-pass, Endarterektomi gibi yöntemler kullanılır ancak asıl önemli olan hastanın bu cerrahi işlemlerden sonraki hayat tarzıdır. Ve her hastalıkta olduğu gibi Periferik Arterde de erken teşhisin son derece önemli olduğunu belirtmemiz gerekir.

 

 

 

 

 

 

  

Periferik Arter Hastalığı Nedir? periferik arter sağlık
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Yeni Malatyaspor'da Galatasaray maçı hazırlıkları
Yeni Malatyaspor'da Galatasaray maçı hazırlıkları
 Malatya'da terör propagandasına gözaltı
Malatya'da terör propagandasına gözaltı