SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-05-2019 22:01   Güncelleme : 19-05-2019 22:01

Glokom Nedir?

Glokom Nedir?

Glokom Nedir?

Halk arasında bilinen adıyla Göz Tansiyonu; uzun süren göz içi basıncın yüksek olması sonucu, görme sinirinin zarar görmesi durumuna denir. Beyine görüntüleri ileten optik sinirlerin zarar görmesi zamanla görme kaybına neden olabildiği gibi tedavi edilmediği takdirde de kalıcı körlüğe kadar gidebilecek boyuttadır.  Her yaşta ortaya çıkabilen Glokom hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Hatta herhangi bir sorun olması beklenilmeden 6 ayda bir göz muayenesi yaptırılmalıdır.

Glokom Türleri Nelerdir?

Farklı çeşitleri olan bu hastalığın biz ana temel olan iki türünü ele alacağız. İki ana tipe sahip Glokom, belirtileri de bu türlere göre değişkenlik gösterir. Açık Açılı Glokom ve Kapalı Açılı Glokom olarak ele alınır. Açık Açılı Glokom; genellikle çok sinsice ilerleyen hatta hafif görme kaybı aşamasında bile fark edilmeyen, görme kaybının ileri boyutlara gelmesi ile ancak fark edilebilen bir türdür. Görme alanının yan taraflarında seyreden görme kaybı giderek bir tünel şeklini alan kayıplara ulaşır. Kapalı Açılı Glokom ise; Akut ya da Dar Açılı olarak bilinmektedir. Belirtileri ani ve hızlı bir şeklide yaşandığı için kişiyi doktora gitmeye mecbur kılar. Genellikle belirtilerinde ağrı ve hızlı görme kaybı söz konusudur.

Glokom Belirtileri Nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi belirtiler Glokom türüne göre farklılık gösterir. Açık Açılı Glokom da ilerleme aşamasına kadar herhangi bir belirti söz konusu değildir. Kapalı Açılı Glokom da ise ani gelişen belirtiler söz konusudur ve kişi bu durumları yaşadığında muhakkak bir doktora başvurmalıdır. Örneğin; gözde kızarıklık, gözde şiddetli bir ağrı, mide bulantısı, kusma, bulanık görme, baş ağrısı, ışık etrafında renkli halkalar görme ve ani görme bozuklukları gibi durumlar Kapalı Açılı Glokom belirtilerindendir.

Glokom Tanısı Nasıl Konulur?

Doktor göz muayenesi yaparken göz tansiyonunu ölçer ve sinirlerini inceler. Şüphelendiği durumlarda Bilgisayarlı Görme Alanı ölçümü, Optik Sinir Başı ve Lif ölçümü, Kornea Kalınlığı ölçümü, Göz İçi Basınç ölçümü gibi tetkikler isteyebilir. Her yaşta görülebilen Glokom ileri yaşla birlikte daha fazla görülmektedir. Bu nedenle düzenli aralıklarla göz muayenesi yaptırmak göz sağlığı için çok önemlidir.

Glokom Tedavisi

Tedavinin amacı görme alanını korumaktır. Ancak Glokom hastalığı belirti vermeden ilerleyen bir hastalıktır. Bu nedenle kişiler ne yazık ki ileriki aşamalarda ancak belirtiler nedeniyle doktora başvururlar. Glokom tedavisinde erken tanı çok çok önemlidir. Böylece kişinin görme kaybı yaşaması engellenebilir ve çeşitli tedavi yöntemleri ile durumu kontrol altına alınabilir. Öncelikle göz içi basıncı dengeleyen çeşitli ilaçlar reçete edilir. Eğer buna rağmen iyileşme sağlanmadıysa cerrahi yöntemlere başvurulabilir ve mevcut görme korunabilir. Glokom da geri dönüşü olmayan görme kaybı söz konusu olduğu için herhangi bir şikayetiniz olmasa dahi bir göz doktoruna düzenli aralıklarla giderek muayene olmanız sağlığınız için son derece önemlidir.