İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir?

İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir?

İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir?

Halk arasında Huzursuz Bağırsak Sendromu olarak ifade edilen bu rahatsızlık kronik bir bağırsak hastalığıdır. Sindirim sistemini etkileyen ciddi bir rahatsızlık olan İrritabl Bağırsak Sendromu aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini de oldukça düşürücü bir etkiye sahiptir. Kramp, ishal ya da kabızlık, şişkinlik gibi etkilere sahip olan bu rahatsızlık yaşam boyu devam eder. Tam bir nedeni olmadığı gibi tam bir tedavisi de yoktur.

İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

İrritabl Bağırsak Sendromunun genel belirtileri; şişkinlik, karında kramp ve ağrı, ishal atakları, kabızlık, ishal ve kabızlığın birbirini takip ettiği durumlar, dışkılama sıklığında değişiklik, dışkı kıvamında değişiklikler, aşırı gaz ve bazen de bulantı gibi semptomlar söz konusudur. Ayrıca dışkılama ihtiyacından sonra bağırsakları tam boşaltamama hissi de yaşanabilir. İrritabl Bağırsak Sendromu hastaları genellikle belirtileri yaşam şekillerine göre daha fazla ya da daha az yaşarlar. Özellikle stres faktörü bu rahatsızlıkta çok etkilidir.

İrritabl Bağırsak Sendromu Tanı Aşaması

Huzursuz Bağırsak Sendromu başka sindirim sistemi rahatsızlıkları ile karıştırılabilir. Bu rahatsızlığın tanısında doktor hasta şikayetinin 6 aydan daha uzun sürmesini göz önüne alarak bu hastalıktan şüphelenir. Tanı için herhangi bir yöntem olmamakla beraber kişinin öyküsü ve şikayetleri dikkate alınarak teşhis konur. Bazen de gaita testi ile herhangi bir enfeksiyon olup olmaması durumu incelenir. Ayrıca endoskopi ile bağırsak muayenesi de yapılabilir ve bağırsakta iltihap ya da başka bir semptom söz konusu mu diye incelenir.

İrritabl Bağırsak Sendromu Tedavisi

Kişi tamamen yaşam şeklini değiştirerek bu tedavi yoluna başlamalıdır. Öncelikli tedavi, bu hastalığın kabulü ve hayatının bir parçası olduğu düşüncesini benimsemektir. Hassas bir bağırsak yapısı kişiyi günlük yaşamında zora sokan ve toplumdan soyutlayan bir durumdur. Bu nedenle kişinin yaşadığı semptomları en aza indirgemek seçilecek ilk yoldur. Kramplar için spazm giderici ilaç ve bağırsaklar için de düzenleyici bazı ilaçlar reçete edilir. Kişinin kabızlık ya da ishal durumlarına göre kendisine dokunan ya da bu durumları şiddetlendiren her türlü yiyecek ve içecekten uzak durması gerekmektedir. Aslında öncelikle kendi doktorumuz biz olmalıyız. Yemeklerden sonra tükettiğimiz gıdaların bize etkilerine dikkat edip not almamız ve bu gıdayı yemek listemizden çıkarmamız gerekmektedir. Ayrıca düzenli egzersiz yaparak ve stresten uzak bir ortamda yaşayarak belirtilerin etkisini en aza indirmemiz mümkündür. Bazı kişilerde bu durum çok ağır yaşanıyorsa çeşitli antidepresanlar da bu rahatsızlık için etkili olabilmektedir. Unutmayalım ki yaşam tarzımızla bu rahatsızlığı kontrol altına alabiliriz.

 

İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir? irritabl bağırsak sendromu sağlık
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Meteoroloji birçok ili uyardı! Sağanak yağış geliyor!
Meteoroloji birçok ili uyardı! Sağanak yağış geliyor!
Dermapen Mucizesiyle Cildinizi Gençleştirebilirsiniz
Dermapen Mucizesiyle Cildinizi Gençleştirebilirsiniz