SAĞLIK
Giriş Tarihi : 21-05-2019 12:41   Güncelleme : 21-05-2019 12:41

Aloe Vera Nedir?

Aloe Vera Nedir?

Aloe Vera Nedir?

Ülkemizde ‘‘tıbbi sarısabır’’ olarak bilinen aloe veranın anavatanı Afrika’dır. İçerisinde bulunan jelimsi yapı mineral, vitamin ve aminoasit açısından oldukça zengindir. İçerisinde B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri başta olmak üzere 12 çeşit vitamin bulundurmakta. Ayrıca kalsiyum, demir ve potasyum gibi 20 farklı mineral ve oldukça faydalı 18 farklı aminoasit bulundurmaktadır.

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir?

-Güneş nedeniyle oluşan yanık ve lekelenmeleri giderir

-İçerisinde bulunun vitamin ve mineraller sayesinde ciltte kollajen üretimini artırır ve cildin yaşlanmasını geciktirir

-Kuru bir cilde sahip olanların ciltlerini nemlendirmede önemli görevler üstlenir

-Sivilcelerin hızlıca yok olmasına yardımcı olur

-Böcek ya da sinek ısırıklarında ve kaşıntıyı durdurmada önemli bir etki gösterir

-Ciltteki renk farklılıkların giderilmesine yardımcı olur

-İçerisindeki jeli kullanarak saç diplerine masaj yapıp yıkadıktan sonra kepek sorununu ortadan kaldırır

-Ciltteki yağın dengelenmesine yardımcı olur

-Banyo sonrasında saçlara sürüldüğünde elektriklenmesini önler

-İltihap kurutucu ve mikrop öldürücü özelliği vardır.

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Bahçede yetiştirilebileceği gibi saksıda da yetiştirilebilir. Aloe vera bitkisi bol güneş alan ve hafif esintili yerleri sever. En sevdiği mevsim ilkbahar mevsimidir. Hava sıcaklığı 10 derecenin altına düştüğünde dışarıya çıkarılmaz. Toprak değişimi yılda 1 kere yapılmalıdır. Humus ve mineral açısından zengin topraklar tercih edilmeli. Kışın 10 günde bir yazın ise haftada 1-2 defa sulanması yeterlidir. Sulama yaparken bitkinin yapraklarının ıslanmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe Vera bitkisi iki şekilde kullanılmaktadır. Birincisi ağız yolu ile ikincisi ise cilde uygulama şeklindedir. Ağız yolu ile tüketilmesinde vücudun sindirim ve boşaltım sistemine fayda sağlar, cilt üzerine uygulanması ile de çeşitli olumlu etkiler gösterir. Aloe vera bitkisini dibinden bir yaprağını alarak, kökten uca doğru küçük kırıklar ile bitkiyi ayırıp ve içerisindeki jeli ağız yoluyla ya da cilde temas ederek kullanabilirsiniz.

Aloe Veranın Yan Etkileri Nelerdir?

Özellikle alerjiye eğilimli ciltlerde yan etkiye neden olabiliyor. Diyabet ve kalp rahatsızlığı olanlara aloe veranın ağız yoluyla tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmiyor. Aşırı ya da yanlış tüketim sonucunda ishal, halsizlik ve düzensiz kalp atışları meydana gelir. Dolayısıyla doktorunuza danışmadan aloe vera tüketmek doğru bir tercih değildir. Hamile ya da emzirme döneminde olan kişilerde aloe vera kullanmamalıdır.