EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-05-2019 12:49   Güncelleme : 21-05-2019 12:49

Kredi Hesaplama ve Takibini Yapma

Kredi Hesaplama ve Takibini Yapma

Kredi Hesaplama ve Takibini Yapma

Kredi çekmek istediğinizde banka görevlilerinden aldığınız bilgiler haricinde kendi çapınızda kredi hesaplama ve masrafları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmanız sağlıklı bir kredi çekme işlemi yapacağınız anlamına gelmektedir. Hesaplama konusunda etkili olan sigortalar bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Kredi çekme işleminizi, çekmeyi tercih ettiğiniz bankaların kredi hesaplama işlemini yaptıktan sonra karşılaştırarak size göre en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Kredi çekme işlemini kendinize göre en uygun şekilde tamamladıktan sonra ödemede ve krediniz hakkında sürekli olarak takipte kalmanız sizin yararınıza olacaktır. Kredinizi çektikten sonra ödediğiniz para üzerine bilginiz dışında borçlar eklenebileceği için birkaç noktada dikkatli olmalısınız. Şöyle ki hesap özetleriniz ücretlidir ve isteğiniz dahilinde veya haricinde telefonunuza mesaj olarak veya e mail ya da adresinize posta olarak gönderilmesi halinde yatırdığınız kredi borcunuz üzerinden kesinti olabilir.

Kredi hesaplama işlemlerinde ortaya çıkan ücretten ödeme süreci içerisinde daha fazla ücret kesilme durumlarıyla karşılaşmamak için borcunuz ile ilgili bilgileri güncel bir şekilde takip etmelisiniz. Yatırdığınız borcun hesabınıza doğru bir şekilde yatırıldığına emin olarak işleminizi yapmalısınız. Borcunuzu yatırdığınızı zannedersiniz ancak borcunuzun bittiğine sevinirken yüklü miktarlarda borcunuzun kaldığı sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bankanın sizden istediği masrafların ve borcunuzun dokümanlarını mutlaka saklayın ve haksız yere alınan ücretler hakkında araştırma içerisinde bulunun. Hesabınız ve kredi borcunuz hakkında sizden habersiz işlem yapılmaması kredi hesaplama ücretinizin dışında ücret ödememek, sağlıklı ve sorunsuz bir kredi için kredi işlemlerinizin öncesinde ve sonrasında sürekli olarak ilgili olmalısınız.

Kredinizi yapılandırabilirsiniz

Bir kredi çektikten sonra zaman içerisinde ülkenin içinde bulunduğu şartlar değişerek faiz oranlarında değişimler yaşanabilir. Düşen faiz oranlarından yararlanmak için bankanıza başvurabilirsiniz. Bazı bankaların sözleşmelerinde değişimlere karşı faiz oranının değişmeyeceğini belirten maddeler bulunmaktadır. Bu yüzden kredi çekmeden önce mutlaka banka görevlisine kredi faiz yapılandırması hakkında sorularınızı sorun.