SAĞLIK
Giriş Tarihi : 21-05-2019 12:57   Güncelleme : 21-05-2019 12:57

Burun Estetiği Nedir?

Burun Estetiği Nedir?

Burun Estetiği Nedir?

Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği, burnun şeklinin düzeltilmesi veya değiştirilmesi işlemlerine verilen isimdir. Burun şeklini ve solunum problemlerini gidermeye yönelik bir ameliyattır. Estetik cerrahi ameliyatları arasında en çok tercih edilenler arasındadır. Estetiğin başarılı olmasında doktorun tecrübesi kadar burun doku yapınızın da bu işleme uygun olması önemlidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altındaki hastanın burnuna uzun etkili lokal anestezik ilaç ve kanamayı azaltan bir sıvı enjekte edilir. Bu sıvı ameliyatın kanamasız gerçekleşmesini ve ameliyat sonrasında da burun ağrısı olmamasını sağlar. Burun içerisine nefes almayı engellemeyen kaygan silikon bir tüp yerleştirilir ve bu tüp 3-4 günde çekilir. Burun üzerine bir hafta boyunca kalacak olan bir atel yerleştirilir. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün şişlik olabilir. 7. günde atel çıkarılarak burun üzeri bantlanır ve 13. Günde burun üzerine masaj yapmaya başlanır. İyileşmenin tam olarak gerçekleşmesi ise 1 yılı bulmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyat Teknikleri Nelerdir?

Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere 2 şekilde gerçekleşmektedir. Bunlar;

Açık Rinoplasti: Burun delikleri arasının alt kısmından küçük bir kesi açılarak yapılmaktadır. İleri düzeyde deformitesi olan hastalarda tercih edilmektedir. En büyük avantaj cerraha geniş bir görüş açısı sağlar. Burun ucu ödemi ve oluşacak morlukların iyileşme süreci daha uzundur.

Kapalı Rinoplasti: Kesiler burun deliklerinin içindedir. Kapalı teknikle gerçekleşen bu ameliyatta cerrahi için görüş açısı azdır. Dışarıdan bir dikiş izi kalma ihtimali yoktur. İyileşme süreci daha kısadır.

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

-İlk 3 ay süre boyunca burnunuza kesinlikle darbe almamanız gerekmektedir.

-Stresten ve travmalardan uzak durulmalı

-İlk birkaç hafta egzersiz yapılmamalı

-Şişlikleri azaltmak için yastık ile başı mümkün olduğu kadar yükseltmeli

-Kan sulandırıcı ilaç ve yemeklerden uzak durmalı

-Ameliyat sonrası burnunuzu koruyan alçı ya da aletlerin ıslanmamasına özen gösterilmeli

-Düzenli beslenmek ve uyumak iyileşme sürecini hızlandırır.

Sinüzit Hastası Olanlar Burun Estetiği Ameliyatı Olabilir Mi?

Sinüzit hastalarının öncelikle sinüzite sebep olan problemin ortadan kaldırılması ile birlikte ameliyat olmaları daha uygundur. Ama bu rahatsızlığı bulunanların burun estetiği ameliyatı olmalarında herhangi bir sakınca yoktur.

Burun Estetiği Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Burun estetiği yapılacak olan operasyona göre değişiklik gösterir. Septum eğriliği ya da başka sorunlar yoksa operasyon süresi 2-2.5 saat sürer. Sadece burun ucu şekillendirilecek ise bu işlem süresi daha da kısalacaktır.

Burun Estetiği Sonrası Şişlik Ve Morluklar Ne Zaman Geçer?

Travmanın şekline göre bazen hiç morarma olmamaktadır. Yapılacak olan işleme göre şişlik ve morarma değişir. Genellikle morarmalar 1 hafta içinde sararmaya başlar. Oluşan ödem ise büyük çoğunluğu 1 haftada yok olurken geri kalan kısmı 3 aya kadar sürebilmektedir.