SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-05-2019 13:44   Güncelleme : 24-05-2019 13:44

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling bir veya birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanması ile deri üzerinde kontrollü hasar oluşturulması ve sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını sağlayan bir yöntemdir. Ciltteki donuk ve cansız görünümün yok edilmesine yardımcı olur. Ayrıca ciltteki akne ve koyu renkli lekelerin tedavisinde kullanılır. Kimyasal peeling işlemin derinlik derecesine göre yüzeysel, orta ve derin olmak üzere sınıflandırılır.

Kimyasal Peeling Çeşitleri Nelerdir?

Yüzeysel Kimyasal Peeling: En çok kullanılan maddeler alfa – hidroksi asitler (AHA), beta – hidroksi asit (BHA), jessner solüsyonu dur. Tüm bu kullanılan ürünler cilt üzerinde soyulmayı arttırıcı etki göstermektedir. Böylelikle hücre yenilenmesi hızlanmış olur ve derinin üst tabakası soyularak pürüzsüz olması sağlanır. Genellikle 2-4 hafta aralıklarla 4-8 seans uygulanır.

Orta Derinlikte Kimyasal Peeling: Trikloroasetik ait (TCA) ve glikolik asitler içeren solüsyonlar kullanılır. Bu peeling yöntemi ile derinin en üst ve orta tabakası soyulur. Yüzeysel akne izlerinde, cilt lekelerinde ve ince kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Genellikle 2-4 ay aralıklarla 2-4 seans uygulanır.

Derin Kimyasal Peeling: Derin dermiş tabakası soyulur. Genellikle fenol ve TCA kullanılır. Derin akne izlerinde ve kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Uygulama lokal anesteziyle yapılması gerekmektedir. Uygulama sırasında ve sonrasında ağrı oluşabilir. Derin peelingde çok fazla deri tabakası soyulduğu için etkisi de uzun sürer. Genellikle tek seans yeterlidir. Hastanın peeling sonrasında 1 ay süreyle ağrı kesici kullanması gerekebilir.

Kimlere Kimyasal Peeling Uygulanmaz?

-Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda

-Doğum kontrol hapı kullananlarda

-Asprin alerjisi olanlarda

-Gebelik ve emzirme döneminde olanlarda

-Açık yaraları olanlarda

-Uygulama bölgesinde aktif uçuk enfeksiyonu olanlarda

-Akne tedavisi için tetrasiklin içeren ilaç kullananlarda kimyasal peeling işlemi uygulanmaz.

Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır?

İlk olarak cilt yağlı tabakadan arındırılır. Daha sonra uygun peeling solüsyonu fırça yardımıyla cilt üzerine sürülür. Belirli bir süre bekletilen solüsyon nötralizan sıvı veya su kullanılarak ciltten temizlenir. Daha sonra peeling işlemi yapılan bölgeye yüksek faktörlü güneş kremi ve nemlendirici sürülerek işlem tamamlanır.

Kimyasal Peeling Tedavisi Hangi Problemlerde Kullanılır?

-Akne izlerinin tedavisinde

-Kırışıklık ve ince çizgilerin giderilmesinde

-Gebelik lekelerinin giderilmesinde

-Yaşlanma etkilerini geciktirmek için

-Eldeki yaşlılık lekelerinin giderilmesi için kimyasal peeling tedavisi kullanılır.

Kimyasal Peeling Ağrılı Bir Uygulama Mıdır?

Yüzeysel ve orta derinlikte uygulanan peelingler uygulama esnasında ve sonrasında ciltte hafif yanma oluşturabilir. Derin peeling işlemi ise ağrılı bir uygulamadır. Genellikle lokal anestezi altında uygulanır. Tedavi sonrası 1 ay boyunca ağrı kesicilerin kullanılması gerekebilir.

Kimyasal Peelingden Ne Kadar Süre Sonrasında Günlük Hayata Dönülür?

Yüzeysel peelingde oluşan kızarıklık ve soyulma 3 gün içinde düzelir. Orta derece peelingden sonra oluşan kızarıklık ve soyulma 1 hafta içerisinde düzelir. Derin peeling işleminden sonra ise düzelme 1 ay sürer.

Kimyasal Peeling Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Cilt üzerinde iz kalmaması için soyulan kabuklar koparılmamalıdır. Peeling işleminden sonra 3 ay süreyle nemlendirici ve güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. Uygulamadan sonra birkaç saat makyaj yapılmamalıdır. İşlem sonrası ilk gün duş alınmamalı, 1 hafta boyunca ılık duş tercih edilmeli.