SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-05-2019 13:47   Güncelleme : 24-05-2019 13:47

Lazer İle Dövme Sildirme İşlemi Nedir?

Lazer İle Dövme Sildirme İşlemi Nedir?

Lazer İle Dövme Sildirme İşlemi Nedir?

Tüm dünyada dövme silme işleminde Q Switched Nd YAG – KTP lazer sistemleri tercih edilmektedir. Dövme boyaları cilt altında farklı renklere sahiptir. Lazer uygulamalarında hedef bu renklerdir. Lazer enerjisi cildi geçerek boyayı absorbe eder ve bununla birlikte ısı ortaya çıkar. Ortaya çıkan ısı boyayı parçalar. Boyanın boyutlarının küçülmesi ile birlikte dövmede solma görülür ve zamanla vücut tarafından ortadan kaldırılır.

Lazer İle Dövme Sildirmede Hangi Cihazlar Kullanılır?

Renklere göre cihaz kullanımı farklılık gösterir. Açık ve koyu tenli kişilerde koyu mavi, lacivert ve siyah dövmelerde Q-Switched Nd:YAG 1064 nm kullanılabilir. Kırmızı renk dövme silme işleminde ise en iyi Q-Switched 532 nm Nd:YAG lazerdir. Ancak koyu tenli kişilerde bu lazer renge çok hassas olduğu için dikkat edilmelidir, leke kalabilir. Yeşil renk dövmelerde ise en iyi Q-Switched ruby 694 nm dir. Ancak kırmızda olduğu gibi koyu tenli kişilerde dikkat edilmelidir, leke kalabilir.

En Zor Silinen Dövme Boyaları Hangileridir?

En zor tedavi edilen dövme boyaları mor, yeşil ve sarı renklerdir. İdeal dövme sildirme hastaları ise açık tenli, bronzlaşmamış en az 1 yıllık dövmesi olanlardır.

Lazer İle Dövme Sildirmede Kaç seans Gerekir?

Profesyonel dövmeler 10-13 seans gerektirebilirken amatör dövmeler ise 8-12 seans gerektirebilir. Derin yerleşimli boyaya sahip olanlarda ise daha fazla seans gerekebilir.

Lazer İle Dövme Silme İşleminden Sonra Deride Ne Gibi Değişiklikler Olur?

İşlem sonrası kullanılmış olan lazere göre geçici bir süre kabuklanma, kanama ve su toplaması olabilir.

Lazer İle Dövme Silme İşlemi Kimlere Uygulanmaz?

Lazer ile dövme silme işlemi çok ağır kalp ve şeker hastalığı olanlara, hamilelere, epilepsi hastalığı olanlara ve uygulama bölgesinde deri rahatsızlığı bulunan kişilere uygulanmaz. Bu durumlar dışında lazer ile dövme silme işlemi 12 yaş üstünde herkese uygulanabilir.

Lazer İle Dövme Silme Uygulamasından Sonra Öneriler Nelerdir?

Hasta günlük aktivitelerine hemen dönebilir. Uygulama sonrası dövme üzeri kapanacaktır. Kapalı bölge 24 saat boyunca kapalı kalmalı ve su ile temas olmamalı. 24 saat sonrasında açılabilir fakat direk güneş ışığından korunmalıdır. Eğer kabuklanma olursa kabuklar koparılmamalıdır. Uygulamadan sonra solaryuma gidilmemeli (en az 2 hafta). Uygulama yapılmış olan bölgeye 4 hafta boyunca herhangi bir kozmetik işlem (peeling gibi) yapılmamalı.