Lazer İle Siğil Tedavisi Nedir?

Lazer İle Siğil Tedavisi Nedir?

Lazer İle Siğil Tedavisi Nedir?

Siğiller, derinin üst tabakasına ya da mukozaya yerleşen Human Papilloma Virüs – HPV olarak bilinen virüsün meydana getirdiği enfeksiyonlardır. Siğiller direk temastan bulaşabileceği gibi indirekt yollarla da bulaşabilir. Kullanılan havlu, terlik, ayakkabı vs. bunlara örnektir. Siğiller bulunduğu bölgeye ya da tipine göre değişiklik gösterir. Bu sert lezyonlar lazer ile tedavi edilir.

Siğillerin Çeşitleri Nelerdir?

1-) Yaygın Siğiller-Verruca Vulgaris: Sıklıkla ellerde, parmaklarda, bacak ve tırnak çevrelerinde görülür.

2-) Ayak Tabanı Siğilleri-Plantar Warts: Tek veya çoklu halde olurlar. Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü şeklindedir. Nasır zannedilme ihtimali çok fazladır. Vücut ağırlığına bağlı olarak siğiller ayak tabanda içeri doğru büyüme yapar.

3-) Düz Siğiller-Flat Warts: Küçük ve yumuşak olan düz siğillerdir. Sayıları çokça olabilir. Vücudun her yerinde olabileceği gibi özellikle saç, yüz ve el üstünde görülür. Düz oldukları için gözden kaçma ihtimali çok yüksektir.

4-) Genital Siğiller-Kondiloma: Farklı sayıda ve büyüklükte olur. Erişkinlerde ve cinsel temasta bulunanlarda daha sık rastlanır.

Lazer İle Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Siğilin olduğu bölge aşırı derece de kalın ise deri inceltilir ve nisain içeren bir jel uygulanarak beklenir. Nisain sürülen bölge damarları genişletici etkiye sahip olduğu için uygulanan lazer daha etkili olur.

Lazer İle Siğil Tedavisi Ağrılı Mıdır?

Ayak tabanında bulunan siğillerde işlem ağrılıdır ve lokal anesteziye ihtiyaç duyulur. Yassı ve küçük siğillerde anesteziye gerek duyulmaz.

Lazer İşleminden Sonra Siğilde Ne Gibi Değişiklik Oluşur?

Siğil çevresinde renkte koyulaşma ve birkaç gün süren ağrı görülmesi mümkündür. Deri işlemden sonra kabarık morumsu bir hal alır ve 15-20 gün içinde kabuk soyularak sağlıklı deri ortaya çıkar.

Lazer İle Siğil Tedavisi Kaç Seans Sürer?

6-8 hafta aralıkla 2 seans yeterli olmaktadır. Gerekli durumlarda ek seans da uygulanabilir.

Lazer İle Siğil Tedavisinde Tekrarlanma Riski Var Mıdır?

Lazer ile siğil tedavisi gerçekleştikten sonra aynı yerde siğil çıkması beklenmez fakat siğiller bulaşıcı oldukları için başka yerden çıkma olasılığı mevcuttur. Bu yüzden hastanın düzenli takibi gerekir.

Siğil Tedavilerinde Çeşitli Yöntemler Nelerdir?

-Kriyoterapi

-Lazer

-Elektrokoter

-Cerrahi eksizyon

Lazer İle Siğil Tedavisi Nedir? Siğil Tedavisi Nedir? Sağlık
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Traktör ile pikap çarpıştı: 3 yaralı
Traktör ile pikap çarpıştı: 3 yaralı
Malatya'da yangın
Malatya'da yangın