SAĞLIK
Giriş Tarihi : 27-05-2019 21:42   Güncelleme : 27-05-2019 21:42

Lazer İle Çil Tedavisi Nedir?

Lazer İle Çil Tedavisi Nedir?

Lazer İle Çil Tedavisi Nedir?

Güneş ışınlarının olumsuz etkilerine bağlı olarak deri içerisinde meydana gelen ve cildin epidermis tabakasında bulunan lekelere çil denir. Ciltteki melanositlerin aşırı derecede güneş ışığına maruz kalmasıyla ciltteki melanin pigmentleri normalden fazla salgılanmakta ve salgılandıkları alanda çil olarak adlandırılan cilt lekeleri ortaya çıkmaktadır. Lazerle çil tedavisinde bu cilt lekelerinin yani çillerinin her birinin üzerine lazer atımı yapılmaktadır.

Lazer İle Çil Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Lazer ile çil tedavisinde seans sayısı kişinin cildindeki çillerin yoğunluğuna ve cilt yapısına göre değişiklik gösterir. Çiller tek seansla silinebilir ancak bazen hafifleyen, geçmeyen çiller kalabilmektedir. Bu yüzden ek bir seans daha gerekebilir. Ortalama bir lazerle çil tedavisinde başarı 1-2 seanslık tedavi süreci sonrasında alınabilmektedir.

Çiller Kimlerde Daha Çok Görülür?

Çiller daha çok sarışın, kızıl ve açık tene sahip kişilerde görülür. Buğday ve esmer tenli kişilerde de görülebilir. Çiller erken çocukluk döneminden itibaren ortaya çıkar. Küçük yaşlarda güneşe çok maruz kalanlarda çillenme daha fazla olur.

Lazer İle Çil Tedavisinde Hangi Lazerler Kullanılır?

Lazer ile çil tedavisinde Q-Switched 532 nm KTP veya 694 nm Ruby lazerler uygundur. En çok tercih edilen yeşil ışık veren Q-anahtarlı KTP lazerdir. Seçiciliği yüksek olduğu için, deri altına en az inen ve derin dokuları etkilemeyen bir lazer türü olmasından dolayı en çok tercih edilendir.

Lazer İle Çillerin Yok Edilmesi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Çok az bir sinek ısırığı kadar acı hissedersiniz. Ayrıca tedavi öncesi işlem yapılacak olan bölgeye anestezik krem sürülür. İşlem sırasında da soğuk hava akımı kullanılarak hastanın konforu sağlanır.

Lazer İle Çil Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Lazer ile çil tedavisinden sonra işlem yapılan bölgede kabarıklık ve kızarıklık oluşur. Oluşan kabarıklık birkaç saate yok olur. Kızarıklık ise morumsu bir renge dönüşerek 7-10 gün içinde soyularak yok olur. Kabuğun kalkmasından sonra deri hassas olacağından güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.

Lazer İle Çil Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Lazer ile çil tedavisinden sonra 12 saat banyo yapılmamalı. İşlemden sonra kızarıklık ve ödemi gidermek için soğuk kompres yapılmalı. Besleyici ve nemlendirici kremler kullanılmalı. Düzenli olarak güneş koruyucu krem kullanılmalı. Lazerle tedaviden sonra 6 ay boyunca güneşlenmekten kaçınılmalı.