SAĞLIK
Giriş Tarihi : 29-05-2019 23:56   Güncelleme : 29-05-2019 23:56

Liposuction Nedir?

Liposuction Nedir?

Liposuction Nedir?

Vücudun belli bölgelerinde birikmiş olan yağların özel bir vakumla veya özel enjektörle emilmesi işlemidir. Liposuction karın ve kalça gibi bölgelerde diyet ya da zayıflama yöntemiyle eritilemeyen fazla yağların uzman estetik cerrahı tarafından vakumlanarak dışarı alınmasıdır. Liposuction zayıflama ya da kilo verme yöntemi değildir, vücudun bazı bölgelerinde ortaya çıkan bölgesel yağlanmaları düzeltme işlemidir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction ameliyat günü aç gelinmesi gerekmektedir. Uzman bir anestezist nezaretinde hastaya genel anestezi yapılır. Sadece gıdı ve koltuk altı gibi küçük bölgelere lokal anestezi yapılır. Daha sonra operasyona başlanır. Operasyon yapılacak olan bölgeye lazer ışınları gönderilerek yağ dokusu parçalanır ve parçalanan katı haldeki yağ parçaları sıvılaştırılır. Daha sonra sıvılaştırılan yağlar kanüller vasıtasıyla negatif basınç verilerek dışarı çekilir. Liposuction yapılan bölgenin büyüklüğüne göre operasyon sonrası hasta 1 gece misafir edilir. Ertesi gün hasta normal yaşantısına dönebilir. İlk 3 hafta korse kullanılması tavsiye edilir ve liposuction operasyonu sonrası 2 ay daha yağ parçalama işlemi yapılır. Üçüncü aydan sonra vücut normal seyrine döner ve altıncı ayda ödemler tamamen vücuttan atılır.

Liposuction Çeşitleri Nelerdir?

-Ultrasonk Liposuction

-Lazer Liposuction

Liposuction Ağrılı Bir Yöntem Midir?

Liposuction operasyonu anestezi altında yapılacağından hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Operasyon sonrasında hafif ağrılar hissetmesi normaldir.

Liposuction Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Operasyon yapılacak olan bölgenin büyüklüğüne göre 1-4 saat arası sürmektedir.

Liposuction Sonrası İz Kalır Mı?

Operasyonda kanüller vasıtasıyla çok küçük kesikler atılarak işlem yapıldığı için belli belirsiz çok silik izler oluşabilir.

Liposuction Hangi Bölgelere Yapılır?

Hemen hemen istenmeyen yağların olduğu tüm bölgelere uygulanabilmektedir. Karın, bel, sırt, bacak, basen, ayak bilekleri, kollar, dizlerin iç bölgeleri ve gıdı bölgelerine liposuction yapılır.

Liposuction Sonrası Neler Yapılmalı?

Hasta liposuction işleminden sonra 4-6 hafta süre ile korse giymelidir. Çünkü korse bollaşan derinin elastikiyetini yeniden kazanmasına yardımcı olur. Ameliyat sonrası ağrı hissetmeniz normaldir. Uygulama yapılan bölgelerde şişlik ve morarma olabilir, bunlar zamanla geçecektir. Operasyon yapılan bölgeler fazla yorulmamalı ve düzenli bir beslenme programı uygulanmalıdır.