SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-05-2019 00:02   Güncelleme : 30-05-2019 00:02

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi Nedir?

Estetik amaçlı yapılan bir tıbbi işlemdir. Homeopatik ajanlar, farmasötikal ajanlar, vitamin ve bitki ekstraktlarının mikroenjeksiyon tekniği ile cilde uygulanmasıdır. Enjekte edilecek olan madde kişiye ve amaca uygun şekilde seçilir.

Mezoterapi Yöntemi Hangi Durumlarda Kullanılır?

-Selülit Tedavisinde

-Saç Dökülmelerinde

-Skar Revizyonunda

-Yüz Gençleştirmede

-Bölgesel Yağlanmada mezoterapi yöntemi kullanılır.

Mezoterapi Yöntemi Kimler İçin Uygun Değildir?

-Kan pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerde

-Kanser durumunda

-İnme geçirmiş kişilerde

-Gebelik durumu olanlarda

-Şeker hastası olan kişilerde

-Kalp hastalığı bulunan kişilerde mezoterapi uygulanmaz.

Mezoterapi Nasıl Etki Gösterir?

Mezoterapide problemli olan bölgeye uygun solüsyonlar hazırlanarak işlem uygulanır. Böylelikle o bölgedeki kan dolaşımı, lenfatik dolaşım ve immün düzenlenir.

Mezoterapide Sonuç Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Vücut yapısına ve hastalığın durumuna göre sonucun cevap verme süresi değişir. Genel olarak 2-3 seansta sonuç alınmaya başlanır.

Mezoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Enjeksiyon yapılan bölgede geçici ezik ve çürükler oluşabilir. Kullanılan maddelerin sistemik dolaşıma karışması söz konusu değildir. Bu yüzden bu problemler geçicidir.

Mezoterapinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Bölgesel Yağlanma

Karın, bel, kol ve bacaktaki bölgesel yağlanmaların giderilmesinde liposuctiona alternatif tedavi mezoterapidir. Enjeksiyon alanındaki yağ dokularının parçalanmasını sağlar.

Selülit Mezoterapisi

Kadın ve erkekte her yaş grubunda görülen selülit ciltte dalgalı yumru görünümündedir. Selülit problemi genellikle hormonal duruma bağlı lenf drenaj sorunu sonrası ortaya çıkmaktadır. Mezoterapi ile cilt altına enjekte edilen maddeler selülitli alanda kan akımını ve lenfatik dolaşımı düzenleyerek yağ depozitlerini çözer. Sertleşmiş bağ dokuyu da düzelterek görünümü güzelleştirir. Selülit tedavisinde mezoterapi ile 4-10 haftada, haftada bir kez yapılmak üzere başarılı sonuçlar elde edilir. Hasta bunu diyet ile korursa sonuçların kalıcılığı artar.

Saç Dökülmeleri

Saç dökülmesi yani alopesi saçların dökülerek bölgesel ya da tümden azalması veya yok olması durumudur. Mezoterapi ile özellikle bazı saç tiplerinde oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır. Hastanın problemine göre haftalık seanslar şeklinde 4-10 seans yapılır.

Skar Tedavisi

Skar, cilt lezyonundan sonra oluşan doku tamirine denir. Doku, oluşan hasarı giderirken bazen o bölgede reaksiyona bağlı olarak nedbe dokusu oluşur. Bu bölgelere üçer hafta aralıklarla 5-6 seans mezoterapi uygulanabilir.

Cilt Gençleştirme

Ciltte kollajen kaybı ya da oluşan güneş hasarı cildin dolgunluğunu ve görünümünü bozar. Mezoterapi yöntemiyle vitaminler, antioksidanlar ve bağ doku maddeleri dermise enjekte edilir. Daha sonra ciltte kollajen sentezi uyarılır, böylelikle ciltte gençleşme, sıkılaşma ve parlaklık oluşumu sağlanır. Haftalık uygulamalar şeklinde 2-4 seans tedavi öngörülür.