SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-05-2019 00:04   Güncelleme : 30-05-2019 00:04

Siyah Nokta Nedir?

Siyah Nokta Nedir?

Siyah Nokta Nedir?

Siyah nokta cildin yağ ve nem dengesinin bozulmasıyla gözeneklerin genişleyerek kir ve ölü hücrelerle dolması sonucu oluşur. Sebum yani cildin doğal yağı gözeneklerde toplanıp sertleşmesi sonucunda ölü hücrelerin yüzeye çıkmasını engeller ve oksitlenmeye bağlı olarak ta siyahlaşma meydana gelir. Siyah noktalar vücudumuzun birçok yerinde örneğin burun, yüz, omuz, çene ve sırt bölgelerinde görülür.

Siyah Nokta Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Özellikle yağlı ciltlerde görülen siyah noktalar, gün boyu maruz kaldığımız güneş ışınları, hava kirliliği, sigara dumanı ve daha birçok dış etkenler siyah nokta oluşumuna yol açmaktadır. Düzensiz beslenme ve hormonal durumlar ciltte yağlanmaya sebebiyet verirken gözenekleri tıkayarak siyah nokta oluşumunu da hızlandırır. Yaş fark etmeksizin her dönemde oluşabilen siyah noktalar yediğimiz içtiğimiz birçok besinlerden de kaynaklanır. Makyajla uyumak ve cildi iyi temizlememekte siyah nokta oluşumlarından biridir.

Siyah Noktaların Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Öncellikle cilt temizleme kremleri ya da cilt temizleme köpüklerinin yardımı ile ciltteki tortullardan arındığınıza emin olmalısınız. Tahrişe sebebiyet vermeyecek bir sabun yardımı ile ılık suyla yüzünüzü yıkayarak haftada bir kez peeling uygulayarak siyah nokta oluşumunu engelleyebilirsiniz. Siyah nokta temizliği yapılırken kullanılan bir diğer yöntem ise maskelerdir. Evde kendiniz de yapabileceğiniz bu maskelerle siyah noktalardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Evde Doğal Çözümler Nelerdir?

BAL

Bal içerdiği antiseptik özelliği ile tıkanmış olan gözenekleri açarak siyah noktaları çıkarır ve kirleri temizleyerek cildin temiz kalmasını sağlar. Balı siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere sürerek 15 dakika kadar bekleyiniz. Daha sonra ılık su ile durulayarak ardından gözeneklerin sıkılaşmasını sağlamak için soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Daha iyi sonuçlar almak için bu işlemi haftada 2 ya da 3 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

KARBONAT

En etkili yöntemlerden olan karbonat ile siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Öncelikle yüzünüzü güzelce temizleyin daha sonra bir tatlı kaşığı karbonatı az miktarda su ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Macun kıvamına gelen karbonatı siyah noktaların yoğun olduğu bölgeye sürün ve dairesel hareketlerle ciltteki ölü hücreleri arındırın. 2-3 dakika bu işlemi yaptıktan sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın.

TARÇIN

Tarçın içerisinde sahip olduğu anti bakteriyel özelliği sayesinde siyah noktaları güzelce temizler ve kan dolaşımını hızlandırarak cildin sağlıklı bir görünüm almasını sağlar. Ayrıca gözeneklerin büyük oranda küçülmesini sağlar. 1 tatlı kaşığı toz tarçın ile 1 tatlı kaşığı limon suyunu temiz bir kasede karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı siyah noktaların üzerine sürün ve 20 dakika kadar bekleyin. Bekledikten sonra yüzünüzü güzelce durulayın.

ELMA SİRKESİ

Her derde deva olan elma sirkesi ciltteki birikmiş asitlere etki ederek cildin PH düzeyini dengeler ve siyah nokta oluşumunu engeller. Suyun içerisine 2-3 kaşık sirkeyi cilt rutininize ekleyerek tonik olarak kullanabilirsiniz.