Malatya'da kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor

Köyden kentlere göçün tavan yaptığı günümüzde şehirler tıka-basa insanlarla dolarken, ülkemizin geçmişten gelen gecekondulaşma ve çarpık kentleşme sorunu için acil çözüm arayışları başladı. İlçeler ve köylerin yanı sıra doğu ve güneydoğu illerinden büyük

Malatya'da kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor

Türkiye’deki illerin en büyük ve en önemli genel sorunu olan gecekondu bölgelerinin ıslahı ve çarpık kentleşmenin önüne geçilmesi için merkezi hükumet tarafından on yıl önce ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ adı altında bir proje hayata geçirildi. Belediyeler ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ortaklığında hazırlanan projelerle güvensiz ve çarpık yapılar yıkılarak yerine çağdaş, modern ve güvenli konutlar yapılmaya başlandı.


"Beydağı Kentsel Dönüşüm Projesi"

2007 yılında Malatya Belediyesi, Kentsel Dönüşüm Projesi’ne ilk müracaat eden Belediyelerin arasında yer aldı. Gecekondulaşmanın en yoğun olduğu Beydağı, Fırat, Yamaç, Dernek ve İzzetiye mahallelerini kapsayan Beydağı Kentsel Dönüşüm Projesi, 220 hektarlık alanıyla bu alanda Türkiye’nin en büyük projeleri arasında yer alıyor. 4 etaptan oluşan proje kapsamında 5 bin 350 hak sahibinin bulunduğu 4 bin 723 adet konut yıkılarak, yerine 11 bin 695 adet konut yapımı öngörülüyor.

"4 bin 195 konut teslim edildi"

Malatya’nın çarpık yapılaşmadan kurtarılarak, çağdaş ve modern yaşam alanlarının oluşturulması için önemli çalışmalar yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi, Kentsel Dönüşüm Projesi’ne büyük önem veriyor. Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü adı altında müstakil müdürlük kuran Büyükşehir Belediyesi,

"TOKİ’ye de önemli destekler veriyor."

4 etaptan 2 etabın bitirildiği proje kapsamında, bugüne kadar toplamda 4 bin 195 konut bitirilerek hak sahiplerine teslim edildi.
1. etap kapsamında hak sahipleri ile görüşme, anlaşma ve kamulaştırma işlemleri sonrasında 11 bin 73 mevcut yapı Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılarak, alan inşaata hazır hale getirilirken, TOKİ tarafından Fırat ve Yamaç mahallelerine 2 bin 196 adet konut, 1 okul, 1 cami ve 1 sağlık ocağı yapıldı.
Projenin 2. etabı kapsamında ise 155 yapı Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılarak, TOKİ tarafından Yavuz Selim ve Karagöz mahallelerinde 928 adet konut ve 1 adet sosyal tesis, karagöz bölgesinde de bin 71 adet konut, 1 okul, 1 cami ve 1 sağlık ocağı yapıldı.


1.ve 2. etap uygulamaları kapsamında toplamda 4 bin 195 adet konut, 2 adet eğitim tesisi, 1 adet sosyal tesis, 1 adet sağlık tesisi ile 2 adet cami yapıldı.


"17 milyon kira desteği"

Malatya Büyükşehir Belediyesi, anlaşma yaparak evlerinden çıkan hak sahiplerinin mağdur olmaması için kira yardımında da bulundu. Yapıların yıkılmasının ardından TOKİ tarafından yeni konutların yapılıp teslim edilmesine kadar Büyükşehir Belediyesi, 947 hak sahibine toplamda 17 milyon lira civarında kira yardımı yaptı.

Malatya'da kentsel dönüşüm
Haberi Yorumla
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kayısı Fiyatlarında Artış Bekleniyor
Kayısı Fiyatlarında Artış Bekleniyor
Yeni Nesil Kirpik: YUMİ LASHES
Yeni Nesil Kirpik: YUMİ LASHES