SAĞLIK
Giriş Tarihi : 21-06-2019 18:19   Güncelleme : 21-06-2019 18:19

Hamilelerin Dikkatine!

Hamilerlerin dikkat etmesi gerekenler;

Hamilelerin Dikkatine!

1. MULTİVİTAMİN ALIN
 
 Vitamin ve mineraller bakımından zengin ve dengeli bir beslenme tarzı, karnınızda büyümekte olan bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm sağlıklı besinleri sağlamanın en iyi yoludur. Ancak sadece sağlıklı beslenmek hamilelikte yeterli olmayabilir.
Doğum öncesi vitaminleri, hamile annelerin ihtiyaç duyduğu unsurları içerir. Hamilelikte daha fazla ihtiyaç duyulan besin ögeleri şunlardır:
Folik asit
Kalsiyum
Demir
Bu vitaminler fetüsün doğru şekilde gelişmesine yardımcı olur ve doğum kusurlarını önler. Doktorunuz sizin için en uygun multivitamini bulmanıza yardımcı olabilir.
Multivitamin genellikle DHA, EPA veya her ikisini de içerir. Bu maddeler bebeğinizin doğru beyin gelişimi için önemli olan omega-3 yağ asitleridir.
Bununla birlikte, birden fazla doz almayın. Bazı vitaminler yüksek seviyelerde bebeğe zarar verebilir.


2.DENİZ ÜRÜNLERİ TÜKETİN

  Hamilelikte beslenme anne ve bebek için önemlidir. Deniz ürünleri, kalp dostu omega-3 yağ asitleri, çinko ve demir gibi vitamin ve minerallerle doludur. Ancak az pişmiş veya çiğ deniz mahsulleri bazı sorunlara neden olabilir.
Deniz ürünleri, iyice pişirildiğinde yok olan zararlı bakteri ve virüsleri taşıyabilir. Ayrıca, hamile kadınlar çiğ balıklardan ve yüksek miktarda cıva içerebilecek balıklardan kaçınmalıdır.
Yüksek miktarda civa içeren balıklar şunlardır:
Köpek balığı
Kılıç balığı
Kiremit balığı
Kral balığı
Olabildiğince çeşitli deniz ürünleri tüketmeye dikkat edin ancak haftada 340 gramı aşmayın.

3.YEMEKTEN 2 SAAT SONRA TAZE MEYVELERLE ARA ÖĞÜN YAPIN

  Kahvaltıda çok demli olmayan bir veya iki bardak çay veya bir bardak sütün yanında peynir, bir yumurta (veya sarısı), bir çay kaşığı bal veya reçel, 2-3 dilim kepekli ya da tam tahıllı ekmek, bol domates, salatalık, taze nane veya maydanoz, yeşil biber tüketilmelidir. Taze sıkılmış meyve suyu çok kalorili olduğu ve kan şekerini çok hızlı yükselttiği için önerilmemektedir. Meyveyi sıkılmamış haliyle tüketmek içerdiği lifler vasıtasıyla bağırsak hareketlerini de artıracağından kabızlığı önlemesiyle son derece faydalı olur. Meyve tane ile yemeklerden 2 saat sonra ara öğün olarak tüketilmelidir. Yemeklerden hemen sonra yenmemelidir; çünkü meyve şekeri olan fruktozu öncelikle kullanan vücut, yemekte tüketilen besinleri yağ olarak depolamak ister.

 4.EGZERSİZ YAPIN

  Hamilelikte egzersiz hem anne hem bebek için yararlıdır. Gebelerin hamileliklerinde parmak kaldırmaktan kaçındıkları günler artık geride kaldı.
Düzenli egzersiz, hamilelik sırasında ortaya çıkan birçok sorunla savaşmanıza yardımcı olabilir.

5. ÇİĞ ET YEMEYİN

  Çiğ veya az pişmiş et ve yumurta tüketimi listeriyaz ve toksoplazmoz gibi gıda kaynaklı hastalık riskini artırır. Gıda zehirlenmesi de bir olasılıktır.
Bu koşullar ciddi doğum kusurlarına ve düşüklere yol açabilecek kadar ciddi, hayatı tehdit eden hastalıklara neden olabilir. Hamilelik sırasında tükettiğiniz yumurta ve etlerin iyi pişirildiğinden emin olun.

 

6.Hamilelikte Yatış Pozisyonları Önemlidir

  Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında yatış pozisyonu da önem taşır. Hamilelik süresince rahim tüm ağırlığını bel kemiği ve sırt kaslarının üzerine verir ve bu durum kan damarlarının sıkışmasına sebep olabilir. Bu nedenle özellikle gebeliğin son haftalarına doğru sırt üstü yatmak pek tavsiye edilmese de uyku sırasında sırt üstü dönmüş olmakla da bebek zarar görmez. Gebelik döneminde en doğru pozisyon yan yatmaktır. Kan akışının daha rahat sağlanabilmesi için sol tarafa yatmanın daha iyi olduğu bilinse de anne adayı rahat hissettiği yöne doğru yatış pozisyonu alabilir. Yatarken bükülen dizler arasına yastık koymak da anne adayının daha konforlu bir uyku çekmesini sağlayabilir. Uyku sırasında pozisyonun değişmesi korkulacak bir durum olmamakla beraber hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasındadır; fark edildiği anda anne adayının yeniden sağına ya da soluna dönerek uyuması önerilir.
Pastörizasyon İşlemine Girmemiş Süt Ürünleri: Anneler hamilelik döneminde bebeklerinin sağlığı için süt ve süt ürünlerini bolca tüketir. Yalnız tetkikleri tam yapılmamış süt ürünlerine dikkat etmeleri gerekir. Pastörize edilmeden yapılan süt ürünlerinin içerisindeki maddeler bebeğe ciddi zararlar verebilir.  

7.YETERLİ SU TÜKETİMİ İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNDAN KORUR

  Bol su tüketmek gebelikteki en faydalı eylemdir. Günde 10 bardak su içmek gebelikte artan idrar yolu enfeksiyon riskini aza indirger. Kilo alımını azaltır. Asitli, boyalı içeceklerden hamilelik sürecinde uzak durulmalıdır. Kahve, kafein içeriği yüksek olduğundan içimi haftada bir, iki fincanı geçmemelidir. Sade maden suyu ve bazı bitki çaylarını (ıhlamur, nane, kuşburnu, papatya, nane, limon) içmekte sakınca yoktur.

8.İlaç Kullanımına Dikkat

  Gebelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında ilaç kullanımı da bulunur. Gebelik süresince alınan ilaçlar sadece anneyi değil artık bebeği de etkiler. O nedenle doktordan habersiz, kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. 

9.ALKOLDEN UZAK DURUN

  Alkol, bebeğinizin gelişimini büyük ölçüde etkileyebilir. Hamile iken alkol alan kadınların bebeklerinde fetal alkol sendromu görülebilir.
Fetal alkol sendromu belirtileri şunlardır:
Düşük doğum ağırlığı
Öğrenme güçlükleri
Davranış problemleri
Büyüme ve gelişme açısından aşamaların gecikmesi
Az miktarlarda alkol bile sorun olabilir. Gebelikte güvenli bir alkol alım düzeyi yok gibi görünmektedir.
Hamileyken alkolü bırakma konusunda yardıma ihtiyacınız olursa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla konuşun. Ne kadar çabuk yardım alırsanız, bebeğiniz için o kadar iyi olur.

10.SİGARA İÇMEYİN

  Hamilelikte sigara içen kadınlardan doğan bebekler, sigara kullanmayan annelerin bebeklerine göre daha zayıf doğar ve öğrenme güçlüğü riski daha yüksektir.
Ek olarak, sigara içen kadınlardan doğan çocukların, daha genç yaşta sigara içmeyi denemeleri ve fizyolojik nikotin bağımlılığı nedeniyle daha düzenli sigara kullanmaları olasıdır.